Pe parcursul săptămânii trecute, echipa CSŞ 3 Suceava a participat cu un lot de 13 sportivi la Campionatul Naţional de Înot pentru copii cu vîrste între 11-13 ani, competiţie ce s-a desfăşurat la Brăila. La startul concursului s-au aliniat 470 de sportive, 163 de fete şi 307 băieţi, de la 59 de cluburi.
Din lotul CSŞ 3 Suceava au făcut parte: Ştefan Catargiu, Alexandru Bodnar, Călin Stafie, Antonia Niţu, Paul Rebenciuc, Alexandru Mateiciuc, Ana Blănaru, Maria Ilieş, Sebastian Croitor, Şerban Cotos, Victor Macovei, Ştefan Ropan .
Sucevenii s-au descurcat admirabil la aceste Campionate Naţionale reuşind să urce de opt ori pe podiumul de premiere. Performera delegaţiei sucevene a fost Antonia Niţu care a câştigat probele de 100 şi 200 metri bras, s-a clasat a doua la 200 metri mixt şi pe locul III în probele de 50 şi 400 metri liber.
Foarte bine s-a comportat şi Sebastian Croitor care a obţinut o medalie de argint în proba de 100 metri liber şi una de bronz în proba de 50 metri liber.
Ştafeta de băieţi 11 ani în componenţa Sebastian Croitor, Şerban Cotos, Victor Macovei şi Ştefan Ropan a ocupat locul second în probele de 4×50 Liber şi 4 x 50 Mixt .
Foarte aproape de podiumul de premiere, locurile 4-8, au fost şi Călin Stafie, Ştefan Catargiu şi Şerban Cotos.
Anterior Campionatelor Naţionale de Nataţie de la Brăila, înotătorii siceveni au participat la Bacău la ediţia a III-a a Cupei Arena pentru copii de 6 – 10 ani.
CSŞ 3 Suceava a participat la concurs cu 5 sportivi: Ioana Năstacă, Maria Catargiu – 10 ani, Iasmyne Zvorişteanu şi Ionuţ Socoliuc – 9 ani şi Mario Diaconescu – 8 ani.
Micii înotători suceveni au obţinut două locuri I prin Ioana Năstacăn probele de 50 Liber şi 50 Fluture, două locuri I şi două locuri III prin Iasmyne Zvorişteanu în probele de 50 Liber, 50 Fluture, 50 Spate şi 50 Bras.
Iasmyne Zvorişteanu a obţinut şi Cupa Arena la categoria de vârstă fete 9 ani, fiind desemnată cea mai bună sportivă a competiţiei la această categorie.

“Mă bucură performanţele reaşizate de sportivii noştri la Campionatele Naţionale de la Brăila şi sper să urcăm pe podiumul de premiere la următoarea competiţie care va avea loc săptămâna viitoare. CSŞ 3 Suceava va participa în perioada 15-21 iulie la Campionatul Naţional de juniori II la Bucureşti. Din lotul clubului nostrum vor face parte 10 sportivi: Teodor Marchitan, Mircea Nistor, Claudiu Timofte, Ionuş Onesim, Tudor Maxim, Diana Lissov, Andreea Druţă, Ruxandra Savina, Alexandra Ilieş şi Sabina Boberschi” a declarat profesorul cezar Moscaliuc.

Nataţie. Nouă medalii pentru înotătorii de la CSŞ 3 Suceava la Campionatele Naţionale pentru copii 11-13 ani, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)