Foresta Suceava a ajuns la trei meciuri consecutive fără înfrângere, după a remizat pe stadionul Areni, scor 0-0, în compania celor de la FC Braşov, într-un meci din etapa a XXXI-a a Ligii a II-a de fotbal.

Bogdan Tudoreanu a început întâlnirea cu o formulă de joc extrem de defensivă, iar prima ocazie a venit abia in minutul 15, când Alin Mutu a trimis în braţele lui Florin Iacob o minge centrată din corner. La poarta opusă, “stegarii” au trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 28, când Moldoveanu l-a lobat pe Niga din marginea careului, dar Semeghin a fost providenţial şi respins balonul din faţa porţii goale. Peste numai două minute, Goge a scapat singur cu Niga, dar şutul sau a fost blocat în ultimul moment de Alin Mutu. Încurajaţi din tribune de aproximativ 1.000 de suporteri, “galben-verzii” au avut alte două oportunităţi pe finalul primei reprize, dar Bogdan Rusu şi Dumitriu, din lovitură liberă, nu l-au putut învinge pe portarul Iacob.

Cornel Ţălnar a făcut două schimbări la pauză, dar oaspeţii nu au avut luciditate în prejma careului sucevean, unde centrările braşovenilor au fost o pradă uşoară pentru înalţii fundaşi ai gazdelor. Pe contraatac, Foresta putea prelua conducerea prin Rusu, dar execuţia din unghi a decarului sucevean a trecut pe lângă poartă. Cele mai mari ocazii ale întâlnirii au aparut abia pe final, când formaţia lui Bogdan Tudoreanu putea da în două rânduri lovitura. Mai întâi, nou-intratul Căinari a executat puţin peste poartă o lovitură liberă de la 20 de metri, iar mai apoi, în cel de-al doilea minut de prelungire, Florin Iacob a respins miraculos mingea de sub bara transversală la un voleu din şapte metri trimis de Lung. Foresta Suceava – FC Braşov 0-0, iar “galben-verzii” au încheiat meciul în aplauzele spectatorilor. Fără bani, fără antrenamente, dar cu multă ambiţie, formaţia suceveană continuă să surprindă pe toată lumea, reuşind să încurce tare calculele primelor clasate în lupta pentru promovare.

Foresta Suceava: Niga – Mihălăchioaie, Mutu, Lung, Masella, Semeghin – Vraciu (’52 Cerlincă), Stănescu (’69 Grumezescu), Dumitriu, Drugă (’61 Căinari) – B.Rusu. Antrenori: Bogdan Tudoreanu şi Marius Lup.

FC Brasov: Fl. Iacob – Băjan, I. Şerban, Ichim (’72 Istrati), Ct. Stan, Enceanu (’46 Răchişan), P. Iacob, Vl. Munteanu, Goge, Şt. Grigorie, R. Moldoveanu (’46 Sburlea). Antrenor: Cornel Ţălnar.

Unirea Târlungeni – Dunărea Călăraşi    0-3
Din etapa a XXXI-a a mai rămas de jucat meciul CS Baloteşti – Sepsi Sfântu Gheorghe.