La finele săptămânii trecute, tinerii înotători din Suceava pregătiţi de Cezar Moscaliuc au participat, la Baia Mare, la Cupa Tyr-Flykick, o competiţie la care au fost prezenţi peste 300 de sportivi din ţară. Sportivii suceveni au avut o evoluţie foarte bună în acest concurs, în care au câştigat 59 de medalii în probele individuale la categoriile lor de vârstă, dintre care 19 de aur, 25 de argint şi 15 de bronz, dar şi 12 medalii în clasamentele open, dintre care 4 de aur, 3 de argint şi 5 de bronz.

La categoria 14 ani, Ioan Socoliuc a câştigat argintul la 50 şi 100 metri liber, dar şi bronzul la 200 metri liber şi fluture. La categoria 13 ani, Maria Verciuc a obţinut 6 medalii de aur, la 50, 100 şi 200 metri liber, 50 şi 100 metri bras şi 200 mixt, fiind cea mai bună sportivă a acestei categorii de vârstă. Tot la 13 ani, Daria Lucan a luat trei medalii de aur, la 50 şi 100 metri fluture şi 200 metri bras, două de argint la 50 liber şi 100 metri bras, dar şi bronz la 50 metri bras, în timp ce Teodor Plămadă a luat argintul la 1500 liber.

La categoria 12 ani, Ioana Ursu a fost declarată cea mai bună sportivă la această vârstă, după cele şase medalii de aur, la 50, 100 şi 200 metri spate, 50 metri liber, 100 metri fluture şi 200 metri mixt.

Tot la 12 ani, Oana Sauciuc a luat două medalii de argint la 50 metri bras şi 200 m spate, două medalii de bronz la 100 m bras şi 100 m spate, Petriana Popovici a obţinut două medalii de argint la 100 şi 200 metri liber şi două de bronz la 50 m liber şi fluture, Ingrid Sofronea, o medalie de argint la 50 m fluture şi una de bronz la 200 m bras, iar Paul Panait a câştigat două medalii de argint la 50 şi 100 m fluture, dar şi una de bronz la 200 metri liber. La categoria 11 ani, Paula Boleacu a terminat prima la 200 metri liber, a doua la 50 şi 100 m liber şi 50 m fluture, dar şi un bronz la 200 m fluture, iar Ştefan Trocin a luat aurul la 50 m spate, argintul la 50 m fluture şi bronz la 100 metri fluture.

La cea mai mică dintre categoriile la care au participat sucevenii, cea de 10 ani, Amalia Burlacu a luat aurul la 50 metri bras, Maria Moscaliuc a câştigat două medalii de argint, la 50 m liber şi 50 m spate, Alexia Burlacu, două medalii de bronz la 50 m liber şi 200 m spate, Ioan Verciuc, o medalie de aur la 50 m bras, două de argint la 50 m liber şi 200 m bras, dar şi trei de bronz la 100 m liber şi bras, 50 m spate, iar Andrei Andrian a obţinut cinci medalii de argint, la 100 m liber, 50 şi 200 m spate, 50 m bras şi 50 m fluture, dar şi un bronz la 50 m liber.
În clasamentul open au punctat sportivele Maria Verciuc, Ioana Ursu şi Oana Sauciuc.

„Felicitări sportivilor pentru rezultatele frumoase obţinute şi succes la Campionatele Naţionale. Mulţumim celor care ne stau alături şi care au contribuit la obţinerea acestor rezultate: conducerea CSŞ – LPS Suceava, conducerea Şcolii Gimnaziale Nr. 3 şi domnului Sorin Raţă, domnului Cătălin Bunduc şi Victoria Gym, MADO Suceava şi părinţilor acestor minunaţi copii”, a declarat antrenorul Cezar Moscaliuc.

O ultimă verificare pentru înotătorii suceveni înaintea Campionatelor Naţionale de copii şi cadeţi, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)