Foresta Suceava a evoluat în fața propriilor suporteri în etapa a XXI-a a seriei I a Ligii a III-a de fotbal în compania grupării KSE Târgu Secuiesc. Sepoate spune că elevii antrenorului Benachour au avut din nou baftă, la fel ca în urmă cu două runde când au câștigat în prelungiri duelul cu CSM Râmnicu Sărat. De data aceasta ei au reușit doar o remiză după golul lui Artenie venit în minutul 89.

Gazdele nici nu intraseră bine pe teren că scorul era deja 0-1. La o neatenție a apărării sucevene, Vârtosu s-a ”îmbățoșat” și a marcat în plasa porții forestierilor în minutul 3. Cun ghetele puțin cam ”grele” după acest gol primit chiar în debut de meci, jucătorii suceveni s-au ”ambalat” mult pentru a găsi calea spre egalare. Fără viziune și inspirație, cei de la Foresta Suceava au încercat în van să dea gol unei apărări covăsnene bine puse la punct și norocoase.

Cel care a reușit să facă totuși acest lucru a fost Artenie, dar abia în minutul 89. Așadar, Foresta Suceava – KSE Târgu Secuiesc a fost 1-1, iar jucătorii echipei gazdă, fără motivașie în acest final de campionat, au rămas datori publicului local.

În aceeași rundă a XXI-a, Bucovina Rădăuți a avut pe stadionul ”Municipal” derby cu Știința Miroslava. Jucătorii pregătiți de Dorin Goian și Daniel Bălan și-au văzut de trabă și au câștigat cu scorul de 2-0. Rădăuțenii au marcat câte un gol pe repriză, primul aparținându-i lui Ionesi, iar cel de-al doilea lui Cerlincă. În urma acestui rezultat, Bucovina Rădăuți și-a consolidat locul III în clasamentul seriei I.

Dacă în urmă cu o etapă au luat șase goluri de la Metalul Buzău, în runda a XXI-a, cei de la Șomuz Fălticeni au încasat cinci goluri pe teren propriu de la Sporting Liești. Pentru fălticeneni lupta pentru evitarea retrogradării va fi extrem de dură dacă nu se întâmplă ceva bun la echipă în următoarea perioadă.