Etapa a XV-a a seriei I a Ligii a III-a de fotbal a fost una favorabilă grupării Foresta Suceava, singura care a ieșit învingătoare. Bucovina Rădăuți a remizat acasă cu Dante Botoșani, iar Șomuz Fălticeni a cedat la Piatra Neamț.

Vreme bună, teren splendid și toate condițiile pe stadionul ”Areni” la meciul dintre Foresta Suceava și Bradul Borca. Deși porneau ca favoriți clari, sucevenii s-au chinuit mult în prima repriză nereușind să-și creeze ocazii clare de gol.

În repriza secundă formația gazdă pregătită de Ivan Gvozdenovic a rezolvat partida doar în decurs de cinci minute. În minutul 51 a marcat Andrei Cerlincă, pentru ca apoi în minutul 56 Robert Martidn să stabilească scorul final, 2-0.

Bucovina Rădăuți a avut avantajul terenului propriu în meciul cu Dante Botoșani, dar nu a reușit să și-l valorifice. Elevii lui Iulian Ionesi au început disputa cu handicap de un gol, pentru că oaspeții au marcat chiar în minutul 5 prin Grumezescu. Rădăuțenii au alergat după egalare mai bine de o oră de joc, ei reușind totuși golul de 1-1 în minutul 70 prin Ionuț Plămadă. Norocul nu a mai ținut cu gazdele în partida cu botoșănenii și scorul final al întâlnirii dintre Bucovina Rădăuți și Dante Botoșani a rămas 1-1.

După victoria clară din runda anterioară, acasă cu Știința Miroslava, Șomuz Fălticeni ataca cu moral bun duelul cu Ceahlăul Piatra Neamț. Din păcate, jocul fălticenenilor nu a mai fost la fel și nemțenii s-au impus fără mari problem cu 3-0 prin punctele reușite de Andrei Mateiciuc și Răzvan Pîntea, de două ori.

În urma rezultelor consemnate în etapa a XV-a, Foresta Suceava ocupă primul loc în clasament cu 30 de puncte, la egalitate cu Bucovina Rădăuți, în timp ce Știința Miroslava a pierdut teren după eșecul de acasă cu Hușana Huși. Ceahlăul Piatra Neamț s-a apropiat la două puncte de grupările sucevene, având 28.

Etapa viitoare, a XVI-a poate fi una edificatoare în ceea ce privește configurația finală a clasamentului seriei I a Ligii a III-a și poate lămuri situația primelor două echipe care vor participa la barajul de promovare în Liga a II-a.

În runda a XVI-a, Foresta Suceava joacă la Juniorul Vaslui, Bucovina Rădăuți la Șomuz Fălticeni, iar Ceahlăul Piatra Neamț la Hușana Huși.