În pofida frigului pătrunzător și a cerului mai mult sau mai puțin înnorat, vreme bună pentru fotbal la meciul din etapa a XIV-a dintre Foresta Suceava și UTA Arad. Deși au avut doar două zile de odihnă după partida din Cupa României și au avut o deplasare extrem de lungă, arădenii au arătat o surprinzătoare prospețime la disputa cu ”pădurarii” suceveni.

Cu un tonus bun dat de venirea ca antrenor a lui Florentin Petre, sucevenii s-au avântat în atac, dar s-au lovit de o linie defensivă deosebit de experimentată condusă de fostul jucător de prim eșalon valoric, Mădălin Ciucă. Apărarea arădeană s-a dovedit a fi una redutabilă și a reușit să închidă culoarele spre poarta apărată de foarte tânărul Mureșan.

Totuși, adolescentul a avut o intervenție bună la șutul expediat sub bară de Stănescu. La următoarea ocazie a gazdelor el nu a mai fost la fel de inspirat, jucătorul sucevenilor Renquin lobându-l frumos după o minge respinsă norocos de Sumanariu.
Spectatorii suceveni au fost coborâți din extaz spre agonie în doar câteva minute în intervalul 34-36. Mai întâi, Hlistei a profitat de o veritabilă ”gaură” în defensiva suceveană și a marcat pe lângă Began. Mai apoi, fundașii suceveni au fost statici la un coner și Mădălin Ciucă s-a înălțat și a marcat imparabil cu capul.

Până la pauză gazdele au mai avut o ocazie mare de gol, lui Kimbaloula neieșindu-i pașii la centrarea foarte bună a lui Renquin.

Timp de 15-16 minute după pauză meciul a trenat, sucevenii nereușind nimic notabil din cauza jocului lor bazat pe pase lungi și degajări, dar și din cauza faptului că vârful de atac Marius Matei a fost absolut în contratimp la toate fazele de poartă. Partida a căpătat dinamism din momentul introducerii pe teren a lui Cerlincă. Schimbarea a fost puțin forțată de accidentarea fundașului Eridson, el fiind înlocuit pe postul său de mijlocașul la închidere, Stănescu.

Imediat după introducerea lui Cerlincă au apărut și ocaziile, șuturile lui Sumanariu, Kimbaloula și Cerlincă ocolind de puțin poarta. A fost 2-2 până la urmă, cornerul executat bine de același Cerlincă fiind concretizat de Acolatse. Foresta Suceava a avut șansa unui 3-2 nesperat, dar portarul Mureșan s-a opus golului. Eventualul norocul gazdelor s-a trasformat imediat într-un ghinion teribil, la ultima fază a partidei arădenii profitând pe contraatac de lentoarea apărării sucevene, Paul Păcurar înscriind din viteză.

A fost așadar 2-3 în disputa dintre Foresta Suceava și UTA Arad și gruparea suceveană s-a cam înțepenit pe ultima poziție în clasament. Deși nu a avut cine știe ce realizări în ofensivă, totuși apărarea i-a stricat debut pe banca tehnică a Forestei Suceava fostului internațional Florentin Petre.