Echipa de handbal juniori III a Clubului Sportiv Universitar din Suceava continuă parcursul fără greșeală și în faza a doua a Campionatului Naţional, cea semifinală, mai exact în Grupa Valoare I. În etapa a opta, din zece meciuri programate în această fază, tinerii „universitari” s-au impus în sala Școlii Gimnaziale „Ion Creangă” Suceava în meciul cu LPS Iași, scor final 39–23. La mijlocul reprizei, sucevenii aveau deja șapte goluri diferenţă, scor 10–3, diferenţă ce s-a înregistrat și la pauză, scor 20–13. În partea a doua, gazdele au continuat să se distanţeze pe tabelă și să se impună la 16 goluri diferenţă, obţinând astfel a opta victorie din tot atâtea meciuri, fiind calificate și matematic la turneul final.

„Am făcut un joc bun și ca urmare a acestuia am cîștigat lejer. Am reușit să testăm în condiţii de joc și câteva lucruri noi care de acum trebuie stăpânite din ce în ce mai bine, pentru a le putea pune în practică și la turneul final. În principiu suntem calificaţi, dar mai avem două jocuri oficiale pe care încercăm să le folosim ca pregătitoare. Până la faza finală sperăm să reușim și participarea la un turneu de pregătire”, a explicat antrenorul echipei CSU Suceava, Vasile Boca.

CSU Suceava a folosit în acest meci un lot format din sportivii: Dragoș Podovei – portar, Daniel Stanciuc (13 goluri), Alexandru Reuţ (7), Cătălin Zariţchi (6), Alexandru Focșăneanu (3), Claudiu Stejar (3), Ionuţ Fetcu (2), Adi Hreceniuc (2), Codrin Dascălu (2), Cătălin Mujdei (1), Andrei Raţă (1) și Rareș Florescu.