Participare deosebită la cea de-a X-a ediţie a Turneului de tenis Cetatea de Scaun
Cea de-a zecea ediţie a Turneului „Cetatea de Scaun” la tenis a adunat la start, la finele săptămânii trecute, peste 110 concurenţi din România şi Republica Moldova. Competiţia organizată de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Suceava, Asociaţia Judeţeană de Tenis, Clubul „Select” Suceava în colaborare cu CSM Suceava şi cu sprijinul sponsorilor Cab. Medical I. Nanu, Biroul Notarial „Ovidiu Busuioc”, Biroul Notarial „Alexandru Năstase”, SC „Interconti” SA, SC „Sami Plast”, SC „Biostar” şi „Fuchsia Fitness” s-a desfăşurat pe terenurile din complexele „Unirea” şi „Electrica”. Turneul s-a disputat pe nouă categorii de vârstă la simplu şi trei la dublu.
Rezultate înregistrate în cadrul competiţiei de simplu:
Categoria plus 35 de ani
Locul I – Octavian Stan (Piatra Neamţ)
Locul II – Irinel Nanu (Rădăuţi)
Locul III – Gabi Atudoroaie (Botoşani) şi Ciprian Andriţioaie (Vatra Dornei)
Categoria plus 40 de ani
Locul I – Viorel Negru (Suceava)
Locul II – Mihai Nistorică (Botoşani)
Locul III – Alexandru Năstase (Suceava) şi Valeriu Mîndru (Republica Moldova)
Categoria plus 45 de ani
Locul I – Costel Chelariu (Suceava)
Locul II – Ioan Staviri (Piatra Neamţ)
Locul III – Serghei Stepu (Republica Moldova) şi Firel Bîrsan (Focşani)
Categoria plus 50 de ani
Locul I – Sandu Marian (Bacău)
Locul II – Mircea Olariu (Botoşani)
Locul III – Doru Rîşcuţă (Piatra Neamţ) şi Contantin Bălan (Rădăuţi)
Categoria plus 55 de ani
Locul I – Ion Chirvăsuţă (Piatra Neamţ)
Locul II – Gigi Berariu (Suceava)
Locul III – Florin Marţolea (Botoşani) şi Adrian Trandafir (Bârlad)
Categoria plus 60 ani
Locul I – Toader Băiţan (Iaşi)
Locul II – Vasile Damaschin (Bacău)
Locul III – Aurel Stănică (Piatra Neamţ) şi Vasili Scripcă (Republica Moldova)
Categoria plus 65 de ani
Locul I – Mihai Cojocaru (Botoşani)
Locul II – Ioan Bedicov (Suceava)
Locul III – Radu Lazăr (Iaşi) şi Mihai Şoldănescu (Botoşani)
Categoria plus 70 de ani
Locul I – Ioan Caraciuc (Suceava)
Locul II – Nicolaie Ionescu (Braşov)
Locul III – Dorin Boşcoianu şi Traian Mihăilescu (Suceava)
În proba de dublu câştigătorii au fost:
Categoria peste 30 de ani:
Locul I – Dumitru Popovici – Octavian Stan (Piatra Neamţ)
Categoria peste 50 de ani
Locul I – Florin Marţolea – Mihai Olariu
Categoria peste 60 de ani
Locul I – Ion Caraciuc – Ion Bedicov (Suceava)