La finele săptămânii trecute la Bacău s-au desfăşurat Campionatele Naţionale de Poliatlon. Poliatlonul reprezintă o competiţie de nataţie cu probe combinate, sportivii trebuind să înoate în toate procedeele. La aceasta competiţie au participat 533 sportivi, 296 băieţi şi 237 fete reprezentând 60 cluburi.
Suceava a fost reprezentată de 11 sportivi: 10 legitimaţi la CSS-LPS (11 ani – Daria Lucan, Maria Verciuc, Sara Munteanu, Teodor Plămadă, 10 ani – Ioana Ursu, Delia Ostafi, Petriana Popovici, Oana Sauciuc, Mara Teodorovici şi Paul Panait) şi din partea Clubului Sportiv Universitar din Suceava, Ingrid Sofronea – 10 ani, toţi fiind pregătiţi de Cezar Moscaliuc, Luis Lăcătuş şi Andrei Pinticanu.
Înotătorii suceveni s-au descurcat admirabil ei reuşind la finalul competiţiei să cucerească 3 medalii de aur, 5 de argint şi una de bronz .
Daria Lucan a obţinut medalia de aur şi a stabilit un nou record naţional în proba de 50 Bras fete 11 ani,  vechiul record era din 1986 şi aparţinea sportivei Liana Coman.
Echipa de fete 10 ani (Ioana Ursu, Delia Ostafi, Oana Sauciuc şi Petriana Popovici) a câştigat medalia de aur în probele de ştafetă 4×50 Mixt (unde a fost doar la 17 sutimi de recordul naţional) şi 4×50 Liber – probă în care au stabilit un nou record naţional sau mai bine spus şi-au corectat propriul record stabilit în vară cu aproape două secunde.
Ioana Ursu a obţinut 3 medalii de argint în probele de 200 Liber, 50 Fluture, 50 Spate şi locul secund în clasamentul general al fetelor de 10 ani.
Maria Verciuc s-a situat în poziţia a doua la 50 Liber fete 11 ani şi a obţinut medalia de bronz la 50 Bras.
“Sunt încântat de performanţele sportivilor noştri, ei comportându-se excelent la aceasta competiţie. Chiar dacă nu au reuşit de fiecare dată să câştige, şi-au îmbunătăţit propriile recorduri şi au luptat pentru performanţă cu multă dăruire şi pasiune. Sunt convins că în viitor vor fi mai buni. Felicitări tuturor“ a declarat profesorul Cezar Moscaliuc.

Performanţe de excepţie pentru înotătorii de la CSS-LPS Suceava, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)