La sfârşitul săptămâni trecute, bazinul de înot din cadrul Şcolii cu Clasele I-VIII Nr. 3 Suceava a găzduit a XIX-a ediţie a „Cupei Bucovinei” la nataţie. La competiţia organizată de Asociaţia Judeţeană de Nataţie în parteneriat cu Consiliul Judeţean, Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport, Şcoala Nr. 3, Direcţia pentru Sănătate Publică, McDonald’s, SC „Fly” Baia Mare, SC „Fetta” Suceava au participat peste 200 de sportivi de la 12 cluburi din ţară, dar şi din Republica Moldova. La această primă ediţie cu participare internaţională au luat startul componenţi ai lotului naţional ai Republicii Moldova, precum şi sportivi ai unui club privat. Competiţia suceveană a fost destinată în principal copiilor şi juniorilor II, ea având şi o secţiune de concurs open.

Câştigătorii celor 68 de probe din cadrul „Cupei Bucovinei” la nataţie:

100 metri liber open

Norbert Trandafir (Clubul Sportiv 2010 Bacău)

100 metri liber masculin categoria 1998

Raul Neama (Clubul Sportiv „Luna” Braşov)

100 metri liber masculin categoria 1999

Teodor Marchitan (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

100 metri liber masculin categoria 2000

Ştefan Catargiu (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

100 metri liber feminin categoria 1998

Ioana Pavăl (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

100 metri liber feminin categoria 1999

Adina Năstasă (Clubul Sportiv „Vip Sangym” Piatra Neamţ)

100 metri liber feminin categoria 2000

Alexandra Ilieş (Clubul Sportiv Şcoala 3 Suceava)

50 metri liber masculin categoria 2001

Daniel Nicuşan (CSŞ Târgu Mureş)

50 metri liber masculin categoria 2002

Dragoş Hrişcu (LPS Bacău)

50 metri liber feminin categoria 2001

Antonia Niţu (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

50 metri liber feminin categoria 2002

Alexandra Domnescu („Aqua Center” Buzău)

50 metri liber masculin categoria 2003

Kim Pavlov (Republica Moldova)

50 metri liber masculin categoria 2004

Cosmin Rotaru (Clubul Sportiv „Vip Sangym” Piatra Neamţ)

50 metri liber feminin categoria 2003

Georgiana Ţepeş (SCM Bacău)

50 metri liber feminin categoria 2004

Elena Poceutova (Republica Moldova)

100 metri bras categoria open

Daniel Taloş (CSM Braşov)

100 metri bras masculin categoria 1998

Florin Doboş (Clubul Sportiv „Vip Sangym” Piatra Neamţ)

100 metri bras masculin categoria 1999

Teodor Marchitan (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

100 metri bras masculin categoria 2000

Şerban Barna (CSŞ Târgu Mureş)

100 metri bras feminin categoria 1998

Ioana Pavăl (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

100 metri bras feminin categoria 1999

Adina Năstasă (Clubul Sportiv „Vip Sangym” Piatra Neamţ)

100 metri bras feminin categoria 2000

Diana Lissov (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

50 metri bras masculin categoria 2001

Daniel Nicuşan (CSŞ Târgu Mureş)

50 metri bras masculin categoria 2002

Alessandro Maxim (SCM Bacău)

50 metri bras feminin categoria 2001

Antonia Niţu (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

50 metri bras feminin categoria 2002

Alexandra Domnescu (Aqua Center Buzău)

50 metri fluture feminin categoria 1998

Diana Dungeanu (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

50 metri fluture feminin categoria 1999

Adina Năstasă (Clubul Sportiv „Vip Sangym Piatra Neamţ)

50 metri fluture feminin categoria 2000

Alexandra Ilieş (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

50 metri fluture categoria open

Alin Coste (Clubul Sportiv Municipal Braşov)

50 metri fluture masculin categoria 1998

Raul Neama (Clubul Sportiv „Luna” Braşov)

50 metri fluture masculin categoria 1999

Teodor Marchitan (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

50 metri fluture masculin categoria 2000

Călin Stafie (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

50 metri spate feminin categoria 2001

Antonia Niţu (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

50 metri spate feminin categoria 2002

Adreia Jitaru (CSM Bacău)

50 metri spate masculin categoria 2001

Adrian Suciu (CSŞ Târgu Mureş)

50 metri spate masculin categoria 2002

Sebastian Croitor (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

50 metri spate feminin categoria 2003

Gergiana Ţepeş (SCM Bacău)

50 metri spate feminin categoria 2004

Cristina Smocot (CSU „Ştefan cel Mare” Suceava)

50 metri spate masculin categoria 2003

Victor Turluianu (Clubul Sportiv „Vip Sangym” Piatra Neamţ)

50 metri spate masculin categoria 2004

Cosmin Rotaru (Clubul Sportiv „Vip Sangym” Piatra Neamţ)

200 metri liber feminin categoria 1998

Lisa Munteanu (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

200 metri liber feminin categoria 1999

Adina Năstasă (Clubul Sportiv „Vip Sangym” Piatra Neamţ)

200 metri liber feminin categoria 2000

Alexandra Ilieş (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

200 metri liber categoria open

Norbert Trandafir (Clubul Sportiv Bacău 2010)

200 metri liber masculin categoria 1998

Florin Doboş (Clubul Sportiv „Vip Sangym” Piatra Neamţ)

200 metri liber masculin categoria 1999

Teodor Marchitan (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

200 metri liber masculin categoria 2000

Ştefan Catargiu (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

50 metri fluture feminin categoria 2001

Antonia Niţu (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

50 metri fluture feminin categoria 2002

Andreia Jitaru (SCM Bacău)

50 metri fluture masculin categoria 2001

David Nicuşan (CSŞ Târgu Mureş)

50 metri fluture masculin categoria 2002

Dragoş Hrişcu (LPS Bacău)

100 metri spate masculin categoria 1998

Florin Doboş (Clubul Sportiv „Vip Sangym” Piatra Neamţ)

100 metri spate masculin categoria 1999

Teodor Marchitan (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

100 metri spate masculin categoria 2000

Călin Stafie (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

100 metri spate feminin categoria 1998

Lisa Munteanu (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

100 metri spate feminin categoria 1999

Adina Năstasă (Clubul Sportiv „Vip Sangym” Piatra Neamţ)

100 metri spate categoria 2000

Alexandra Ilieş (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

100 metri liber masculin categoria 2001

Paul Rebenciuc (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

100 metri liber masculin categoria 2002

Sebastian Croitor (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

100 metri liber feminin categoria 2001

Antonia Niţu (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

100 metri liber feminin categoria 2002

Alexandra Domnescu (Aqua Center Buzău)

50 metri bras masculin categoria 2003

Kim Pavlov (Republica Moldova)

50 metri bras masculin categoria 2004

Cosmin Rotaru (Clubul Sportiv „Vip Sangym” Piatra Neamţ)

50 metri bras feminin categoria 2003

Georgian Ţepeş (SCM Bacău)

50 metri bras feminin categoria 2004

Elena Poceutova (Republica Moldova)

200 metri mixt categoria open

Norbert Trandafir (CS 2010 Bacău)

200 metri mixt masculin categoria 1998

Florin Doboş (Clubul Sportiv „Vip Sangym” Piatra Neamţ)

200 metri mixt masculin categoria 1999

Teodor Marchitan (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

200 metri mixt masculin categoria 2000

Ştefan Catargiu (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

200 metri mixt feminin categoria 1998

Diana Dungeanu (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

200 metri mixt feminin categoria 1999

Cosmina Ungureanu (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

200 metri mixt feminin categoria 2000

Andreea Druţă (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

La final celei de-a XIX-a ediţii a „Cupei Bucovinei” la nataţie pe baza punctajelor acumulate de sportivi în urma rezultatelor obţinute s-au alcătuit clasamente pe categorii de vârstă şi pe cluburi.

Clasament sportivi

Băieţi 1998  – Doboş Florin (Clubul Sportiv „Vip Sangym” Piatra Neamţ)

Fete 1998 – Munteanu Lisa (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

Băieţi 1999 – Marchitan Teodor (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

Fete 1999 – Năstasă Adina (Clubul Sportiv „Vip Sangym” Piatra Neamţ)

Băieţi 2000 – Catargiu Ştefan (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

Fete 2000 – Ilieş Alexandra (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

Băieţi 2001 – Suciu Adrian (CSŞ Târgu Mureş)

Fete 2001 – Niţu Antonia (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

Băieţi 2002 – Croitor Sebastian (Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava)

Fete 2002 – Domnescu Alexandra (Aqua Center Buzău)

Băieţi 2003 – Pavlov Kim (Republica Moldova)

Fete 2003 – Tepes Geogiana (SCM Bacău)

Băieţi 2004 – Rotaru Cosmin (Clubul Sportiv „Vip Sangym” Piatra Neamţ)

Fete 2004 – Pocecutova Elena (Republica Moldova)

Clasamentul cluburilor

Locul I – Clubul Sportiv şcoala 3 Suceava

Locul II – Clubul Sportiv „Vip Sangym” Piatra Neamţ

Locul III – Clubul Sportiv „Luna” Braşov

„Mă bucură rezultatele înregistrate de sportivii noştri care au confirmat evoluţia bună din 2011. Au fost timpi foarte buni realizaţi în anumite probe, lucru care mă determină să fiu încrezător în perspectiva Campionatelor Naţionale de Nataţie din acest an” a declarat antrenorul de la CS 3 Suceava, Cezar Moscaliuc.

Rezultate foarte bune la un prim concurs de mare anvergură au avut şi tinerii înotători de la CSU „Ştefan cel Mare” Suceava. Printre remarcaţi se numără: Adelina Lungu, Denisa Mateiciuc, Iasmina Zvorişteanu, Cristina Smocot, toţi urcînd pe podiumul de premiere în diferite probe.

Din lotul CSU „Ştefan cel Mare” Suceava, coordonat de lector universitar doctor Elena Raţă au mai făcut parte sportivii: Andreea Găitan, Daria Lucan, Geraldina Enea, Miruna Cozorici, Georgiana Frischerz, Teodor Fotciuc, Vlad Ciubotariu, Angelo Rotaru, Ioana Grămadă, Teodora Bodnari şi Patricia Danelciuc.

La finalul „Cupewi Bucovinei” la Nataţie sportivii clasaţi pe primele trei locuri au primit diplome, medalii, cupe, tricouri şi premii oferite de organizatori şi înmânate de  multiplul campion naţional, sportiv calificat la Olimpiada de la Londra 2012, Norbert Trandafir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Sport
Aeroportul International Stefan cel Mare Suceava
REVINE Suceava
Karls Jobs 2018
ROMFOUR - Transport international de persoane colete - auto pe platforma
Loial Impex Suceava