Etapa a VIII-a a Ligii Naționale de handbal masculin a adus și prima victorie pentru CSU Suceava. La capătul unui meci foarte bun făcut de formația gazdă, CSU Suceava – HC Vaslui s-a încheiat cu scorul de 30-27 (17-12).

Întâlnire de mari orgolii în sala LPS la partida dintre CSU Suceava și HC Vaslui, oaspeții prezentându-se la această dispută cu fostul antrenor al echipei de handbal a Sucevei, Leonard Bibirig și cu foștii echipieri ai grupării bucovinene, Roșu, Țuțu, Pralea și Marius Ignat.

Foarte hotărâți după o serie de șase înfrângeri, sucevenii au început tare partida cu HC Vaslui și în minutul 7 conduceau cu 3-0. Deși au urmat două parade uluitoare ale lui Pralea, care a respins două șuturi din situație de unu la unu, elanul gazdelor nu a putut fi oprit nici de experiența imensă a lui Sandu Iacob și nici de forța lui Stan. A fost 6-4 în minutul 14, 10-6 în minutul 18 și 14-9 în minutul 25. Avantajul sucevenilor a fost datorat evoluției de senzație a portarului Vasile Tcaciuc, dar și de inspirația jucătorilor Tîrzioru și Trivkovic, la un moment dat ei marcând împreună toate cele nouă goluri ale gazdelor.

La pauză în derbiul moldovean dintre CSU Suceava și HC Vaslui tabela de marcaj indica scorul de 17-12 în favoarea primilor. Acest ecart a avut și un preț destul de costisitor, sucevenii Petrea și Preda părăsind accidentați grav terenul. Nu trebuie uitată nici prestația arbitrilor buzoieni, Bădăcu și Voicu, care în cunoscuta tradiție a ”demonsrațiilor” cavalerilor fluierului în sala LPS Suceava au enervat pe toată lumea prin deciziile lor.

Iubitorii handbalului sucevean nu s-au ”aruncat ca sapa-n lut sau râma-n stâncă”, deși favoriții lor conduceau cu cinci goluri după prima repriză, ei fiind deja martorii unei răsturnări neverosimile în prima rundă de campionat când CSU Suceava a pierdut în fața vicecampioanei Știința Bacău după ce a condus la șase goluri diferență!

Debutul părții secunde a meciului CSU Suceava – HC Vaslui a aparținut tot elevilor antrenorilor Petru Ghervan și Răzvan Bernicu, gazdele conducând la un moment dat cu 8 goluri gruparea lui Leonard Bibirig. Cum diferența era puțin cam mare, arbitrii au mai ”echilibrat” jocul și oaspeții s-au apropiat amenințător pe tabela de marcaj. În ziua de sâmbătă 11 octombrie 2014 a fost totuși imposibil pentru vasluieni să poată reveni pentru că poartarul sucevenilor Vasile Tcaciuc a apărat magistral, oaspeții nereușind să-l învingă nici din 7 metri. Cu Tîrzioru și Trivkovic în mare formă, dar și cu Davidovic, Gavrilovic și ”micul” Costea exacți atunci când a trebuit, CSU Suceava a ”spart gheața” în acest sezon competițional al Ligii Naționale de handbal masculin învingând cu 30-27 formația HC Vaslui. În etapa a IX-a, CSU Suceava va evolua pe terenul grupării HC Odorhei.

CSU Suceava: V. Tcaciuc, Spiridon (portari), Tîrzioru 11 goluri, Trifkovic 9, Bursuc 2, Burlacu 2, Gavrilovic 2, Costea 2, Davidovic 2, Petrea, Popovici, Beleaev, Preda, Sandu.

HC Vaslui: Pralea, Marocico (portari), Roșu 6 goluri, M. Bujor 4, Hagiu 4, Iacob 3, M. Ignat 2, Cotinghiu 2, Stan 2, G. Bujor 1, S. Ignat 1, Soare 1, Bejenariu 1, Ragea, Țuțu, Anton

Aruncări de la 7m: 0/0, respectiv 5/3

Eliminări: 8 x 2 min., respectiv 1 x 2 min.

Cartonașe roșii: Bursuc și Burlacu (câte trei eliminări).

Rezultate înregistrate în etapa a VIII-a a Ligii Naționale de handbal masculin:

CSU Suceava – HC Vaslui    30-27

Dinamo – Potaissa Turda      26-20

Știința Bacău – Pandurii Tg.Jiu      26-21

Au mai rămas de jucat partidele: CSM București – HC Odorhei, Poli Timișoara – Steaua și Dunărea Călărași – Minaur Baia Mare.

1. Minaur Baia Mare    7       6       0       1       171-151     18

2. HCMConstanţa       7       5       1       1       206-177     16

3. HC Odorhei     6       4       2       0       176-152     14

4. ŞtiinţaBacău  8       4       2       2       206-198     14

5. Dunărea Călăraşi      6       4       0       2       158-152     12

6. CSM Bucureşti                  6       3       1       2       181-176     10

7. Dinamo Bucureşti    7       3       1       3       158-156

8. Poli Timişoara         7       3       0       4       184-185     9

9. Potaissa Turda          8       3       0       5       221-238     9

10. HC Vaslui     8       2       2       4       202-218     8

11. Steaua Bucureşti    6       1       1       4       166-177     4

12. CSU Suceava          7       1       0       6       145-163     3

13. Pandurii Tg. Jiu      7       1       0       6       174-205     3