Pilotul sibian Sebastian Barbu a câștigat Raliul Bucovinei, a patra etapă a Campionatului Național de Raliuri Betano. Echipajul Sebastian Barbu/Bogdan Iancu (Skoda Fabia Rally2) s-a impus cu timpul total de 01 h 05 min 47 sec 9/10, profitând de faptul că Simone Tempestini, campionul național en titre, a fost nevoit să abandoneze înaintea celei de-a noua probe speciale din cauza unor probleme tehnice la mașina de concurs, într-un moment în care era lider.

Sebastian Barbu a câștigat astfel Raliul Bucovinei pentru al doilea an la rând.

Podiumul a fost completat de familia Gîrtofan, fiul Andrei și tatăl Dan, fost campion național.

Echipajul Andrei Gîrtofan/Doru Vrajă (Skoda Fabia Rally2) s-a clasat pe locul secund, la 53 sec 4/10, podiumul fiind completat de Dan Gîrtofan/Andrei Toderaș (Skoda Fabia Rally2), la 01 min 47 sec 9/10.

Sebastian Barbu este noul lider al clasamentului general al piloților, urmat de Andrei Gîrtofan.

Raliul Bucovinei a cuprins zece probe speciale în apropierea localităților Sucevița, Ciumârna, Vatra Moldoviței, Paltinu, Sadova, Pojorâta, o probă SuperSpecială în municipiul Câmpulung Moldovenesc și o sesiune oficială de teste – Shakedown în Vatra Dornei.

Raliul Bucovinei a fost organizat de XS Motorsport în colaborare cu Consiliul Județean Suceava, primăriile municipiilor Câmpulung Moldovenesc, Vatra Dornei, dar și ale comunelor Sadova, Vatra Moldoviței, Sucevița, Pojorâta, sub egida Federației Române de Automobilism Sportiv.

Etapa a cincea a sezonului va fi Raliul Sibiului, programat pe 15 și 16 iulie.