Formaţia Progresul Frătăuţii Vechi s-a calificat în turul doi al Cupei României la fotbal după ce s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 1-0, în faţa divizionarei a treia ACS Bucovina Rădăuti, într-un meci contând pentru faza inaugurală a competiţiei.

Gazdele de la Frătăuţii Vechi au deschis scorul încă din minutul 2 al jocului, printr-un gol semnat de atacantul Alex Grigoraş. Scorul a rămas nemodificat până la pauză îm pofida ocaziilor avute de rădăuţeni.
Echipa antrenată de Daniel Stoica a forţat egalarea în partea secundă a întâlnirii, dar nu a reuşit Păsăilă, Zaremba şi Viu nereusratând din situaţii favorabile. Cele mai mare ocazii ale oaspeţilor au fost consemnate în ultimul sfert de oră al partidei, când aceiaşi Zaremba şi Viu au nimerit doar barele porţii apărate de Turiţă.

Progresul Frătăuţii Vechi: Turiţă – Em. Romaş, S. Ilie, Capstrâmb, A. Romaş, Eg. Romaş, Ferariu, Cojocari, Clicinschi, Gaza, Grigoraş. Au mai intrat: Cora, Miron şi F. Ilie.
Bucovina Rădăuţi: Bujdei – Scânteie, Hrimiuc, Ilisoi, Alupei, R. Rusu, Bălţei, Zaremba, Păsăilă, Stoian, Sabie. A mai intrat: Viu.

Meciurile din cadrul turului doi al Cupei României, faza a III-a a competiţiei la care vor lua parte Progresul Frătăuţii Vechi şi Sporting Suceava, se vor desfăşura miercuri, 31 iulie. Rapid Suceava ar trebui să debuteze în competiţie abia în turul al IV-lea.