Componenta Ligii a V-a Progresul Fratautii Vechi s-a calificat ăn faza finala a Cupei României pe judeţ după ce a reuşit să se impună la penaltiuri (5-6) în faţa formaţiei Dorna Vatra Dornei, promovată în Liga a IV-a.

Jucătorii celor două echipe nu au reuşit să marcheze pe parcursul celor 90 de minute regulamentare, dar nici în cele 30 de minute de prelungire. Nu au fost foarte multe situaţii de a înscrie pentru că partida a fost aprig disputată. Eroul grupării din Frătăuţi Vechi antrenate de Valentin Tautianu şi Valentin Hunceac a fost portarul Turiţă care a apărat tot inclusiv o lovitură de la 11 metri. La finalul partidei dintre Progresul Frătăuţii Vechi şi Dorna Vatra Dornei scorul a fost 6-5 după penalituri şi echipa din Frătăuţii Vechi s-a calificat în finala etapei judeţene a Cupei României. În ultimul act al competiţiei, Progresul Frătăuţii Vechi va întâlni pe stadionul din Siret, duminică 16 iunie de la orele 18.00 formaţia Viitorul Vereşti.

Dorna Vatra Dornei: Morolicaru – Iosub, Menhart, Prodan, Cheldriu, Şandru, Cuciurean, Kasper, Buhăceanu, Szekelly, Boancheş;
Rezerve: Ruscanu, Prodan, Glaschi, Ioja, Ţiganetra, Chiriloaia, Rusu;

Progresul Frătăutii Vechi: Turiţă – Clicinschi, Romaş Emil, Romaş Eugen, Romaş Alex, Ilie, Cojocari, Gaza, Neamţu, Grigoraş, Capstrâmb;
Rezerve: Bucevschi, Danilet, Zaharie, Cora, Miron, F. Ilie, Ilaş;
Antrenori : Hunceac Valentin, Tautianu Valentin