Festivalul de Artă Medievală „Ştefan cel Mare” ediţia a VII-a

FESTIVALUL DE ARTĂ MEDIEVALĂ „ŞTEFAN CEL MARE” 2013

Muzeul Satului Bucovinean

JOI, 15 AUGUST 2013
19:00 Concert Okra
20:15 21:00 Concert Ad-Hoc
21:15 Concert Odyssey
VINERI, 16 AUGUST 2013
20:00 20:45 Concert Truverii
21:00 21:45 Concert Ad-Hoc
SÂMBĂTĂ, 17 AUGUST 2013
20:00 21:00 Grupul  de muzică veche Truverii Peregrinatio
21:10 22:00 Concert Aeternum
DUMINICĂ, 18 AUGUST 2013
20:00 21:00 Concert Aeternum
21:10 22:00 Grupul  de muzică veche Truverii – De dragoste şi cele sfinte

Curtea Interioară a Cetăţii de Scaun

MIERCURI, 14 AUGUST 2013
19:00 21:00 Teatrul Romeo şi Julieta,  Trupa Clan-destin  regizor Teodora Câmpineanu
JOI, 15 AUGUST 2013
17:00 19:00 Teatrul Romeo şi Julieta, cu Trupa Clan-destin regizor Teodora Câmpineanu
JOI, 15 AUGUST 2013
20:30 Parada cu făclii a festivalului – Obcini – George Enescu – Primărie – Ana Ipătescu – Cetate

Cetatea de Scaun

VINERI, 16 AUGUST 2013
Ora Curtea Interioară Zidul Alexandru cel Bun Zidul de vest Şanţul de apărare
10:00 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Interactiv cu publicul Ordinul Dragonului  – spectacol interactiv pentru copii Paladinii de terra medies – Prezentarea perioadei (sec. IX-XIII)
11:00 Cetatea Bârsei – Turnirul cavalerilor Cavalerii de Mediaş – prezentare de arme Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Demonstraţii formaţiuni de luptă
11:40 Asociaţia Gladius Dei – Şcoala de lupte Şoimii de argint – Curs de tir cu arcul Grupul  Terra Ultrasilvana -concurs cu publicul – Tras cu arcul Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
12:30 Paladinii de terra medies – Dansuri medievale
13:10 PAUZĂ
15:10 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Prezentare de arme  Cavalerii de Mediaş- turnir de arme Ordinul Cavalerilor de Hunedoara –  Jocuri şi scenete medievale
16:15 Ordinul Dragonului  – atelier de lupte medievale Ordinul Solomonarilor – Solomonarul Paladinii de terra medies – Şcoala de intrucţie
16:45 Cetatea Bârsei – Spectacol de dansuri medievale Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
17:30 DESCHIDEREA OFICIALĂ
17:50 Asociaţia Gladius Dei  –  Dansuri medievale şi tir cu arcul Ordinul Dragonului  – spectacol Oştirea Craiului Ludovic Grupul  Terra Ultrasilvana – din sala de arme
18:20 Şoimii de argint – Spectacol de prezentare a popoarelor viking-maghiar-rus Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – dansuri medievale
19:20 Cetatea Bârsei – Interactiv cu publicul Cavalerii de Mediaş – interactiv cu publicul Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – lupte
20:15 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Competiţii între străjeri Şoimii de argint – Spectacol interactiv  cu publicul
21:10 Coco Fachirul  Hypnosis – Spectacol cu foc, Ispitirea cavalerilor
22:00 Asociaţia Gladius Dei  – Spectacol cu foc, Sine Missione

Pe tot parcursul zilei Horoscop şi Camera de gardă, concursul pentru copii Descoperiţi Comoara (dimineaţa)

SÂMBĂTĂ, 17 AUGUST 2013
Ora Curtea Interioară Zidul Alexandru cel Bun Zidul de vest Şanţul de apărare
10:00 Trupa Contrast Iași –  Capra cu trei iezi Străjerii Cetăţii Bistriţa – Interactiv cu publicul Turnir  Paladinii de terra medies – Şcoala de instrucţie
11:00 Cetatea Bârsei – Turnirul cavalerilor Asociaţia Gladius Dei  – Atelier de lupte Ordinul Cavalerilor de Hunedoara –  Demonstraţii formaţiuni de luptă Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
11:30 Trupa Contrast Iași –  Norocul omului Ordinul Dragonului  – atelier de lupte medievale Grupul  Terra Ultrasilvana –concurs cu publicul – Tras cu arcul, aruncarea suliţei
12:30 Cavalerii de Mediaş – interactiv cu publicul Şoimii de argint – Spectacol interactiv cu publicul Paladinii de terra medies – Prezentarea perioadei (sec. IX-XIII)
13:10 PAUZĂ
15:30 Cavalerii de Mediaş – turnir de arme Asociaţia Gladius Dei  – Dansuri medievale şi tir cu arcul Ordinul Cavalerilor de Hunedoara –  Dansuri medievale
16:15 Ordinul Dragonului  – spectacol interactiv pentru copii Şoimii de argint – Spectacol de prezentare a popoarelor viking-maghiar-rus Grupul  Terra Ultrasilvana – Din sala de arme
16:45 Ansamblul Ciprian Porumbescu – Dans Ţigănesc
17:30 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Competiţii între străjeri Ordinul Solomonarilor – Solomonarul Grupul  Terra Ultrasilvana – concurs cu  publicul –  lupte
17:50 Ordinul Dragonului  – spectacol Oştirea Craiului Ludovic Cavalerii de Mediaş- turnir de arme Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
18:20 Şoimii de argint– Curs de tir cu arcul Cetatea Bârsei – Interactiv cu publicul Ordinul Cavalerilor de Hunedoara –   turnir
19:20 Turnir cu cai Vali Vasilescu Production
20:40 Cetatea Bârsei – Spectacol de dansuri medievale Cavalerii de Mediaş – prezentare de arme Paladinii de terra medies – lupte în cadrul unor scenete
21:10 Coco Fachirul  Străjerii Cetăţii Bistriţa – Prezentare de arme 
21:45 Hypnosis – Spectacol cu foc, Notre Dame
22:30 Noaptea supraveţuitorilor în Cetate

Pe tot parcursul zilei  Horoscop şi Camera de gardă şi concursul pentru copii Descoperiţi Comoara (dimineaţa)

DUMINICĂ, 18 AUGUST 2013
Ora Curtea interioară Zidul Alexandru cel Bun Zidul de vest Şanţul de apărare
10:00 Trupa Contrast Iasi –  Norocul omului Cavalerii de Mediaş – interactiv cu publicul Paladinii de terra medies– Prezentarea perioadei (sec. IX-XIII)
11:00 Ce tatea Bârsei – Interactiv cu publicul Ordinul Dragonului  – spectacol interactiv pentru copii Ordinul Cavalerilor de Hunedoara –  Demonstraţii formaţiuni de luptă Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
11:30 Trupa Contrast Iasi –  Capra cu trei iezi Asociaţia Gladius Dei  – Atelier de lupte Grupul  Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – Tras cu arcul, aruncarea suliţei
12:30 Ordinul Dragonului  – atelier de lupte medievale Soimii de argint – Spectacol interactiv  cu publicul Paladinii de terra medies – lupte în cadrul unor scenete
13:10 PAUZĂ
15:10 Asociaţia Gladius Dei – Dansuri medievale şi tir cu arcul Cetatea Bârsei – Turnirul cavalerilor Ordinul Cavalerilor de Hunedoara –  Dansuri şi scenete medievale
16:15 Ansamblul Ciprian Porumbescu – Dans Ţigănesc Cavalerii de Mediaş- turnir de arme
16:45  Străjerii Cetăţii Bistriţa – Competiţii între străjeri Şoimii de argint – Curs de tir cu arcul  Grupul  Terra Ultrasilvana – Din sala de arme
17:25 Ordinul Dragonului  – spectacol Oştirea Craiului Ludovic Ordinul Solomonarilor – Solomonarul
17:50 Cavalerii de Mediaş – prezentare de arme Paladinii de terra medies – Şcoala de instrucţie Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
18:20 Cetatea Bârsei – Spectacol de dansuri medievale Străjerii Cetăţii Bistriţa  – Prezentare de arme Ordinul Cavalerilor de Hunedoara –   turnir
19:20 Închiderea oficială Turnir cu cai Vali Vasilescu Production
20:40 Străjerii Cetăţii Bistriţa – Interactiv cu publicul    Şoimii de argint – Spectacol de prezentare a popoarelor viking-maghiar-rus Grupul  Terra Ultrasilvana –concurs cu publicullupte
21:10 Coco Fachirul  Asociaţia Gladius Dei – Penumbra – spectacol cu foc
21:45 Hypnosis – Spectacol cu foc, Dansuri macabre
22:30 Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Spectacol cu foc

Pe tot parcursul zilei Horoscop şi Camera de gardă şi concursul pentru copii Descoperiţi Comoara (dimineaţa)

  • http://SiteWeb... Asa_Da!

    "…soft drona si automobil in autoconductie artificiala…"
    Deci la "soft drona" nu ma bag dar la "automobil in autoconductie artificiala",eu zic ca e măreţ,urieşesc ! Ar fi bine sa zicem ca e "Produs in Bucovina",cu fonduri europene aduse de Flutur cu roaba,mai ezact cu roaba lui Dumnezeu Elena Udrea. Ar fi de mare efect,chiar pentru regiune !

  • http://SiteWeb... mihai grigore – poet

    :::::::::::::premiul pentru stiinte unificate 2013 [ soft drona si automobil in autoconductie artificiala ! ] { u.s.a. – romania ! } ::::::::::::::::::::