În ultima etapă a sezonului regulat al seriei I a Ligii a II-a de fotbal, Rapid CFR Suceava a evoluta pe terenul grupării Dunărea Călărași. Fără mai mulți jucători cu experiență în lot, jucători menajați în perspective turneului play-out, sucevenii au rezistat puțin, pentru ca în final să piardă cu 1-3.
Elevii antrenorului Costel Ilie au deschis scorul în minutul 14 când vârful de atac Boiciuc a trimis plasat balonul cu capul în poarta gazdelor. Sucevenii nu au avut noroc pentru că în minutul 43, cu doar două minute înainte de pauză, tânărul Dănilă a confundat careurile și a egalat cu un lovitură de cap care l-a învins pe propriul portar.
După pauză, formația din Călărași și-a impus jocul și a mai punctat de două ori prin Balint, în minutul 60 și Kanda, în minutul 75. Așadar, Dunărea Călărași – Rapid CFR Suceava s-a încheiat cu scorul de 3-1 și învingătorii merg în play-off de pe locul secund al clasamentului, în timp ce învinșii se vor lupta în play-out.
Rapid CFR Suceava se va ”duela” în turneul play-out cu ACS Berceni, Gloria Buzău, CS Balotești, Bucovina Pojorâta și Ceahlăul Piatra Neamț.

Dunărea Călărași: C. Lungu (cpt.) – Ţenea, Bumbac, M. Popescu, M. Chiţu – V. Balint, Sg. Popescu, Preoteasa, Vădrariu – Alami, Kanda.
Rezerve: G. Popa – Al. Stoica, M. Ştefan, V. Andrei, Săftescu, S. Matei, M. Mureşan.
Antrenor: Adrian Mihalcea

Rapid CFR Suceava: Niga – G. Apostol, Velescu, D. Ciobanu, Bîgu, Aeroaiei, Dănilă, Golofca (cpt.), Gheorghiciuc, I. Plămadă, Boiciuc.
Rezerve: Hînţescu – Mateciuc, Dudea, Vornicu, Jitariuc, T. Gălan, Tudorache.
Antrenor: Costel Ilie
Arbitru: Ovidiu Petru Oprea (Ploieşti); Asistenţi: Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea) şi Marian Truţă (Sirineasa).