Rapid CFR Suceava a suferit prima înfrângere din acest sezon competițional pe terenul formației ACS Berceni. Meciul a avut o desfășurare greu de anticipat, sucevenii conducând în minutul 64 cu 2-0, pentru ca în ultimele 10 minute să primească două goluri și să piardă cu 2-3!

Elevii antrenorului Bogdan Tudoreanu au început meciul în forță și chiar în debutul partidei de la Berceni au deschis scorul prin Sfrijan care l-a surprins pe portarul gazdelor cu un șut de la 25 de metri. Gazdele au revenit puternic, dar apărarea suceveană a rezistat. Cele mai mari ocazii de gol în prima repriză au aparținut tot oaspeților, Mircea Negru și Bîgu irosind șanse rarisime.

După pauză cei care vor marca primii vor fi jucătorii de la Rapid CFR Suceava, golgheterul Marius Matei ducând scorul la 0-2 după o pasă venită de la Sumanariu.

La acest scor, probabil și cei de la ACS Berceni s-ar fi bucurat eventual cu un egal, însă desfășurarea evenimentelor a fost alta. Mai întâi Al.Marin va profita de o neatenție a apărării grupării oaspete și va reduce din handicap la un corner. În minutul 82, ACS Berceni va reuși să egaleze după golul marcat din plonjon cu capul de Epaminonda Nicu. Gazdele ”scot” maxim din uluiala defensivei sucevene și Al.Marin va da ”lovitura de grație” în minutul 87 și ACS Berceni se va impune nesperat cu 3-2 în fața echipei Rapid CFR Suceava.

Pentru Rapid CFR Suceava mai urmează în această săptămână două partide dificile, prima miercuri 15 octombrie pe terenul echipei SC Bacău, iar cea de-a doua sâmbătă 18 octombrie, pe ”Areni” cu liderul Academica Pitești.

ACS Berceni: Raţ – E. Nicu, Cioranu, C. Sandu, M. Ionescu – Al. Pătraşcu, Pădureţu (cpt.), Al. Radu, Oct. Ursu – Al. Marin, Al. Nistor.

Rezerve: Ştirbu – R. Iovan, V. Ştefan, R. Tătar, Ghinea, C. Mihai, R. Gheorghe

Antrenor: Marin Dragnea

Rapid CFR Suceava: Roheţki – D. Bălan, Plecanciuc, Ferariu, Semeghin (cpt.) – Cerlincă, Sfrijan, Sumanariu, Bigu – M. Matei, M. Negru.

Rezerve: Pascal – R. Sava, Marinkovici, Golofca, G. Apostol, Burcea, Gheorghiciuc

Antrenor: Bogdan Tudoreanu

Arbitru: Flavius Alin Roşu (Timişoara); Asistenţi: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj) şi Răzvan Constantin Nistoran (Reşiţa).