Rapid CFR Suceava a pierdut pe terenul formaţiei ACS Berceni în cadrul etapei a VII-a a turneului play-out al seriei I a Ligii a II-a de fotbal. În condiţiile în care CS Baloteşti a câştigat la Pojorâta, formaţia suceveană se apropie de retrogradare, jucătorii putând lejer să-şi facă siesta şi somnul de frumuseţe dimineaţa pentru că vor juca în Liga a III-a vineri după amiază.

Oboseala şi-a spus cuvântul în rândul echipei sucevene la partida de la Berceni, jucătorii pregătiţi de antrenorul Daniel Bălan încercând din răsputeri să reziste presiunii exercitate de public, dar şi manierei de arbitraj potivnice.

După ce au reclamat un penalty clar la Golofca, sucevenii au încasat primul gol în minutul 25 marcatorul fiind C.Mihai. imediat după pauză scorul a devenit 2-0 şi totul s-a terminat pentru Rapid CFR Suceava. Golul al treilea la gazdelor a fost înscris de Fâşie în minutul 81, punctul de onoare al oaspeţilor fiind reuşit de Mircea Negru în minutul 90. Sucevenii au acuzat dur arbitrajul, dar inutil.

După înfrângerea cu 4-3 de pe „Areni”, cei de la ACS Berceni s-au „pregătit” cum se cuvine şi nu au dat nicio şansă sucevenilor. În condiţiile în care CS Baloteşti s-a impus la Pojorâta, formaţia suceveană este foarte aproape de retrogradare, şansa ei pentru un meci debaraj cu echipa de pe locul III din play-out din seria a II-a fiind legată, în cazul unor rezultate „normale” de ultimul joc din acest turneu de la Baloteşti.

Arbitru: Laurenţiu Ionaşcu (Buzău); Asistenţi: Vasile Dan Popescu (Buzău) şi Florin Liviu Burlacu (Urziceni).

ACS Berceni: Stoian – E. Nicu, Rusu, Cioranu, Andr. Radu – M. Neagu, Al. Radu (cpt.), Cană, C. Mihai – Pădureţu, Fâşie.
Rezerve: Manciu – Cuică, Stavarache, G. Ion, Bărbulescu, Fl. Niţă.
Antrenor: Răzvan Rotaru

Rapid CFR Suceava: Niga – D. Bălan, Sfrijan, Aeroaiei, Semeghin (cpt.), Golofca, G. Apostol, Dănilă, M. Negriu, I. Plămadă, Gheorghiciuc.
Rezerve: Hânţescu – Bîgu, Mateiciuc, Dudea, Velecsu, Al. Andrei, Boiciuc.

* locurile 1 şi 2 se salvează de la retrogradare
** locul 3 joacă un baraj de menţinere în Liga a II-a cu ocupanta locul 3 din play-out-ul Seriei a II-a
*** locurile 4, 5 şi 6 retrogradează automat în Liga a III-a.