Rapid CFR Suceava va începe turneul play-out cu un meci capital cu CS Baloteşti
La capătul sezonului regulat al Seriei I a Ligii a II-a de fotbal, Rapid CFR Suceava s-a situat pe locul X în clasament şi va juca în turneul play-out pentru evitarea retrogradării. Oţelul Galaţi, ultima clasată a retrogradat direct, iar ACS Berceni, Gloria Buzău, Rapid CFR Suceava, CS Baloteşti, Bucovina Pojorâta şi Ceahlăul Piatra Neamţ se vor lupta pentru a se menţine în eşalonul secund. La finalul turneului play-out, echipele situate pe ultimele trei locuri în clasament vor retrograda, iar cea de pe locul III va juca un baraj cu ocupanta aceleiaşi poziţii din seria a II-a a Ligii a II-a.
Rapid CFR Suceava va intra în turneul play-out cu 11 puncte, la fel ca şi CS Baloteşti, echipă care va poposi pe „Areni” în chiar prima etapă a acestei ultime faze a Seriei I a Ligii a II-a.
Clasamentul pentru play-out în Seria I
1. ACS Berceni 0 0 0 0-0 14
2. Gloria Buzău 0 0 0 0-0 13
3. Rapid CFR Suceava 0 0 0 0-0 11
4. CS Baloteşti 0 0 0 0-0 11
5. Bucovina Pojorâta 0 0 0 0-0 7
6. Ceahlăul Piatra Neamţ 0 0 0 0-0 5
Programul Seriei I play-out
Etapa I – 9 aprilie
ACS Berceni – Ceahlăul Piatra Neamţ
Gloria Buzău – Bucovina Pojorâta
Rapid CFR Suceava – CS Baloteşti
Etapa a II-a – 16 aprilie
Bucovina Pojorâta – ACS Berceni
CS Baloteşti – Gloria Buzău
Ceahlăul Piatra Neamţ – Rapid CFR Suceava
Etapa a III-a – 23 aprilie
ACS Berceni – CS Baloteşti
Gloria Buzău – Rapid CFR Suceava
Ceahlăul Piatra Neamţ – Bucovina Pojorâta
Etapa a IV-a – 30 aprilie
Rapid CFR Suceava – ACS Berceni
CS Baloteşti – Bucovina Pojorâta
Gloria Buzău – Ceahlăul Piatra Neamţ
Etapa a V-a – 7 mai
ACS Berceni – Gloria Buzău
Bucovina Pojorâta – Rapid CFR Suceava
Ceahlăul Piatra Neamţ – CS Baloteşti
Etapa a VI-a – 10 – 11 mai
Gloria Buzău – ACS Berceni
Rapid CFR Suceava – Bucovina Pojorâta
CS Baloteşti – Ceahlăul Piatra Neamţ
Etapa a VII-a – 14 mai
ACS Berceni – Rapid CFR Suceava
Bucovina Pojorâta – CS Baloteşti
Ceahlăul Piatra Neamţ – Gloria Buzău
Etapa a VIII-a – 21 mai
CS Baloteşti – ACS Berceni
Rapid CFR Suceava – Gloria Buzău
Bucovina Pojorâta – Ceahlăul Piatra Neamţ
Etapa a IX-a – 28 mai
ACS Berceni – Bucovina Pojorâta
Gloria Buzău – CS Baloteşti
Rapid CFR Suceava – Ceahlăul Piatra Neamţ
Etapa a X-a – 4 iunie
Ceahlăul Piatra Neamţ – ACS Berceni
Bucovina Pojorâta – Gloria Buzău
CS Baloteşti – Rapid CFR Suceava