Rapid Suceava a plecat cu mari speranţe dincolo de jumătatea de est a României pentru disputa cu Chindia Târgovişte. După jocul dominat clar cu CS Buftea, dar în care nu au scos decât un punct, sucevenii au vrut să recupereze pierderea pe terenul târgoviştenilor.
Formaţia suceveană a jucat bine în prima repriză în care a reuşit să închidă culoarele spre poarta lui Preda. Mai mult, din minutul 24, gruparea gazdă a evoluat în doar 10 jucători după ce Cerchez a fost eliminat de pe teren. A fost 0-0 la pauză şi toate avantajele înclinau spre formaţia oaspete care a fost mai vioaie şi care avea un om în plus pe teren.
După pauză, Chindia Târgovişte în 10, a fost mai bună decât Rapid Suceava în 11. În minutul 60, fundaşul central sucevean Lozneanu are o execuţie nefericită şi marchează în propria poartă. Golul a „turnat plumb” în picioarele sucevenilor care nu s-au descurcat de niciun fel, ba au mai primit un gol după şutul de excepţie a lui Băluţă din minutul 67. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic şi Rapid Suceava, în 11 jucători, a fost învinsă de Chindia Târgovişte, în 10.
Chindia Târgovişte: Perianu – C. Dinu, S. Rădoi, Ispas, Buşu – Băluţă, Honciu, Mihăescu, Cherchez – Şerban, Verdeş. Antrenor: Eusebiu Tudor.
Rapid Suceava: Preda – Bălan, Fl. Plămadă, Lozneanu, Spătar – Bosancu, Velescu, Căinari, I. Plămadă – Marinkovic, Negru. Antrenor: Ovidiu Murariu.