Rapid Suceava a reușit a doua sa victorie pe teren propriu abia în etapa a XXIV-a a seriei I a Ligii a II-a, ”victima” ei fiind Chindia Târgoviște. Sucevenii și-au luat revanșa față de înfrîngerea din tur și vor să scoată un rezultat bun și azi la Unirea Slobozia, altă echipă care i-a întrecut în prima parte a campionatului.
Târgoviștenii au început meciul cu gruparea suceveană practic de la 0-2, Mircea Negru marcând în minutele 4 și 9. La prima fază fundașul Ispas a călcat pe minge ca un începător și atacantul sucevean a profitat, iar la a doua a fost la locul potrivt la centrarea bună a lui Chiriac.
Formația oaspete a revenit în ofensivă în dorința de a recupera din diferența de scor, dar nu reușit. De două ori, Semeghin a suplinit lipsa de hotărâre a portarului Zăvoi și a scos balonul din liniei porții. Târgoviștenii au mai avut o ocazie bună de a înscrie din lovitură liberă, însă de această dată Zăvoi a fost la post la șutul expediat de Verdeș. A fost 2-0 la pauză după un joc în care oaspeții au dat impresia de mai multe ori că nu alcătuies o echipă, ci joacă fiecare pentru el în dorința de a se remarca.
Partida dintre Rapid Suceava și Chindia Târgoviște s-a încheiat practic în minutul 55 când Mircea Negru a realizat hattrick-ul la o ieșire absolut neinspirată a portarului Perianu. Au mai fost ocazii de a marca de ambele părți, dar tabela de marcaj a rămas nemodificată până la finalul celor 90 de minute de joc și Rapid Suceava a învins Chindia Târgoviște cu 3-0.
Cu un moral bun după acest succes clar, dar și după decizia Comisiei de Disciplină a FRF de a da câștig de cauză sucevenilor în litigiul cu FC Botoșani, Rapid Suceava încearcă să se întoarcă neînvinsă și de la Unirea Slobozia. Întâlnirea de azi se anunță a fi una extrem de dificilă, așa cum vor fi de altfel toate meciurile pînă la sfârșitul campionatului, dar dacă vrea să se salveze dela retrogradare, formația suceveană trebuie să lupte până la capăt.

Etapa a XXV-a a seriei I a Ligii a II-a programează azi de la ora 18.00 meciurile: