În  prima rundă a turneului play-out al seriei I a Ligii a II-a de fotbal, Rapid Suceava a primit pe stadionul “Areni” vizita echipei Dunărea Galaţi. Oaspeţii s-au adaptat mai bine la stare terenului şi s-au impus la final cu un clar, 3-0.

Gălăţenii, pentru care primul joc din cadrul turneului play-out era esenţial, au atacat din primul minut şi au marcat prin Sfrijan în minutul 16 (amintire legată de Sfrijan cel care a semnat Victoria CSM-ului Suceava la Iaşi la prima promovare).  A fost 2-0 pentru oaspeţi după doar câteva minute când Neagu a punctat după o centrare a lui Bâtfoi.

De la scorul de 0-2 sucevenii nu au putut reveni şi au mai încasat un gol pe final în urma unui şut de senzaţie.

Un eşec imprevizibil pentru Rapid Suceava, dar în fapt unul care nu are mare importanţă pentru că gălăţenii erau cu şapte puncte în urma sucevenilor. Esenţiale pentru menţinerea în eşalonul second al fotbalului românesc sutn partidele directe cu CF Brăila şi Unirea Târlungeni.

Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); Asistenţi: Gero Szabo (Cluj-Napoca) şi Gabriel Bârjac (Zalău).

Rapid Suceava: Pascal – D. Bălan, Ferariu, Velescu, Semeghin (cpt.) – Cerlincă, Sumanariu, V. Stănescu, Arotăriţei – M. Negru, I. Plămadă

Rezerve: Hânţescu – Vitu, Ionesi, Spătar, Golofca, Vornicu, Cr. Gafiţa
Antrenor: Bogdan Tudoreanu

Dunărea Galaţi: C. Costea – L. Radu, Bg. Panait, I. Ursu, S. Cucu – Bâtfoi, Sfrijan, V. Ion, Gohoreanu – M. Matei (cpt.), C. Neagu

Rezerve: Bg. Miron – Blănaru, St. Cucu, Vraciu, Moroşanu, Cenk, S. Drăgan.

Rapid Suceava a fost „inundată” de Dunărea Galaţi, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)