Prima repriză a meciului dintre Academica Pitești și Rapid Suceava a fost dominată de greșeala din start a oaspeților care au permis lui Popovici să marcheze surpinzător în minutul 7. Nici nu s-au așezat bine în teren pentru elevii antrenorului Bogdan Tudoreanu, că argeșenii au punctat déjà.
Sucevenii au acuzat șocul și nu și-au mai revenit în pofida revenirii în atac. A fost 1-0 la pauză pentru Academica Pitești după o primă repriză în care cei de la Rapid Suceava au fost temători.
La adăpostul avantajului, argeșenii au încercat să conserve rezultatul și să profite pe contraatac. După o serie de ocazii ale sucevenilor care a culminat cu cea a lui Marinkovic, gazdele și-au majorat avantajul în urma unui atac simplu în care o centrare de pe partea stângă a fost fructificată simplu de Hamed Kone.
Deși s-au ”zbătut” și au au avut o mulțime de jucători accidentați, Rapid Suceava nu a reușit să scoată un rezultat bun pe terenul celor de la Academica Pitești. Elevii antrenorului Bogdan Tudoreanu nu fost atenți când a trebuit și nu au profitat de momentele în care au avut avantaj.
Înfrângere ”subțire” pentru Rapid Suceava, mai ales că meciul a putut fi urmărit de suporterii suceveni, elevii antrenorului Bogdan Tudoreanu nereușind să intre în atmosfera derbiului. Poate un ”duș rece” în compania unei grupări de calibru poate să ”trezească” formația suceveană.

Urmează partida dintre Rapid Suceava și FC Voluntari, un meci în care sucevenii au ocazia să demonstreze de ce sunt capabili. Maniera de arbitraj a fost una ”deșteaptă”, una în care a după ce gazdele au intrat în avantaj, lucrurile s-au ”modificat”. Nu este nimic de comentat după un meci în care s-a jucat modest și s-au ratat ocaziile importante.