În etapa a XXIII-a a seriei I a Ligii a II-a la fotbal, Rapid Suceava a evoluat la finele săptămânii trecute pe terenul echipei CS Buftea. La finalul unui meci apring disputat, scorul a fost egal 3-3. Sucevenii au condus cu 3-1 până în minutul 74 și au jucat cu un om în plus mai bine de o repriză.
Partida CS Buftea – Rapid Suceava a pornit practic de la scorul de 1-0 ăn favoarea gazdelor, Bâtfoi marcând chiar în minutul 8. Spre lauda lor, sucevenii nu renunțat la luptă și au revenit în joc prin reușita lui Mircea Negru din minutul 11. Mai mult chiar, în minutul 21 Ionuț Plămadă este faultat în careu, s-a acordat penalty și eliminare în tabăra celor din Buftea. Gâldean a marcat cu o ”scăriță” și Rapid Suceava a trecut în avantaj pe tabela de scor, 2-1.
Nici nu a început bine partea a doua a întâlnirii dintre CS Buftea și Rapid Suceava și Ionuț Plămadă a majorat avantajul oaspeților printr-un șut la colțul scurt. De la 3-1 în favoarea lor, elevii antrenorilor Bogdan Tudoreanu și Ion Buzoianu au jucat pentru menținerea rezultatului și acest lucru i-a costat. Mai întâi arman Karamian a înscris la colțul lung în minutul 74, pentru ca apoi Codoban să egaleze dintr-o lovitură liberă de la 18 metri, aproape similară cu cea din care Dinamo II a câștigat la Suceava.
Din păcate rapidiștii suceveni au pierdut două puncte mari la Buftea, puncte care le-au fost la îndemână dacă ne gândim la faptul că au condus cu 3-1 și au jucat mai mult de trei două treimi din meci cuun om în plus. Acest rezultat, coroborat cu cele de la Delta Tulcea și Farul Constanța, ne fac să ne ”ofticăm” și mai tare că sucevenii nu au ”scos” măcar câte un egal în disputele de pe ”Areni” cu Dunărea Galați și Dinamo II.
Oricum, nu se termină până când nu se aude fluierul final și Rapid Suceava mai are dejucat destule partide până la sfârșitul campionatului. Trebuie analizat jocul și, nu știu cum, scăpat de complexul partidelor de pe stadionul ”Areni”. Publicul iubitor de fotbal din Suceava a demonstrat că este alături de echipa Rapid și merită o victorie înainte de Sărbătorile Pascale. Partida din etapa a XXIV-a dintre Rapid Suceava și Chindia Târgoviște va avea loc vineri 3 mai de la ora 16.00.
CS Buftea: Bolboaşă – Tudorache, Niţu, Viţelaru, Artavazd Karamyan – Venţer, Adrian Udrea (’90 Musca), B. Pătraşcu, Konyeha (’54 Arman Karamian) – Codoban, Bâtfoi (’62 Valentin Alexandru). Antrenor: Valentin Bădoi.
Rapid CFR Suceava: Zăvoi – D. Bălan, Fl. Plămadă, Morariu, Doboş – M. Chiriac (’89 Chisu), Velescu, Găldean, M. Petrescu (’62 Petrescu) – I. Plămadă, Negru (’86 Homneac). Antrenori. Bogdan Tudoreanu și Ion Buzoianu.