În ultimul meci în faţa propriilor suporteri, Rapid Suceava a întâlnit gruparea CF Brăila. La capătul unui joc modest, scorul a fost egal, 1-1.
Deşi a dorit să lase o impresie bună la despărţirea de proprii fani, gruparea suceveană nu a reuşit pierzând clar partida cu Academica Piteşti, pentru ca apoi să reuşească doar o remiză cu CF Brăila. Meciul din etapa a IX-a a turneului play-off al seriei I a avut două reprize total diferite. În prima “vioara întâi” a fost Rapid Suceava care a reuşit să şi concretizeze dominarea sa printr-un gol de generic marcat de Apostol.
În repriza secundă sucevenii parcă se grăbeau să termine odată acest sezon competiţional început foarte bine, dar încheiat cu o pasă extrem de proastă. Pe lângă faptul că nu au mai avut nicio ocazie clară de gol, Rapid Suceava a şi primit unul după o bâlbâială colectivă.
Meciul Rapid Suceava – CF Brăila s-a încheiat cu scorul de 1-1, jucătorii formaţiei gazdă fiind şi cu mintea şi cu “fizicul” deja în vacanţă. În ultima rundă din acest seon competiţional, Rapid Suceava va evolua pe terenul grupării Gloria Buzău. Indiferent de rezultatele înregistrate în această rundă, formaţia suceveană va încheia campionatul pe locul V.

Rapid Suceava: C. Pascal – D. Bălan (cpt.), Ferariu, Plecanciuc, Sumanariu – Gheorghiciuc, Sfrijan, M. Onciu, G. Apostol – M. Negru, Buziuc.
Rezerve: Rebenciuc – R. Sava, C. Bosânceanu, R. Bosânceanu, Vornicu, Velescu.
Antrenor: Bogdan Tudoreanu

CF Brăila: C. Mitrea – G. Niţă, Bârsănel, Stănciulescu (cpt.), Stângaciu, Petean, G. Gheorghe, Spătaru, A. Puşcaşu, A. Radu, Bg. Ungureanu.
Rezerve: Şt. Leu – Mucuţă, T. Vişan, P. Ioan, Pitulice, I. Kovacs, Spiridon.
Antrenor: Alin Pânzaru
Arbitru: Dan Grigore Botescu (Bucureşti); Asistenţi: Joszef Peter (Sfântu Gheorghe) şi Cosmin Vătămanu (Bucureşti).