Rapid Suceava a jucat în etapa a VII-a a turneului play-off al seriei I a Ligii a II-a pe terenul liderului la zi, FC Voluntari. Gruparea suceveană a reprezentat, oarecum, ”dopul” șampaniei echipei gazdă care, în urma unui eventual succes, se putea considera déjà promovată în primul eșalon valoric al fotbalului românesc. Chiar dacă ”dopul” s-a lăsat scos destul de greu, pentru că a fost 0-0 la pauză, până la final FC Voluntari a câștigat disputa cu Rapid Suceava cu 4-1 și a putut da startul fiestei.

Deși scorul final a fost 4-1, două dintre cele patru reușite ale celor de la FC Voluntari au venit în urma unor devieri nefericite ale fundașilor suceveni. Pentru gazde au marcat Ene, de două ori în minutele 46 și 53, Deac în minutul 57 și Adrian Bălan în minutul 86. Golul de onoare al sucevenilor a fost reușit de Săvoaia în minutul 80.
Rapidiștii suceveni au evoluat bine pe parcursul primei reprize când au reușit să țină piept liderului. Elevii antrenorului Bogdan Tudoreanu au avut și situații bune de a înscrie, ele fiind ratate de Golofca. Jocul s-a ”rupt” în primul minut după pauză în care gazdele au marcat după un șut deviat, exact ca în partida de pe stadionul ”Areni”.

Pentru Rapid Suceava urmează două partide consecutive pe stadionul ”Areni”, sâmbătă 23 mai cu Academica Pitești și tot într-o sâmbătă, dar pe 30 mai cu CF Brăila.
FC Voluntari: Botaş – C. Roşu, C. Achim, Poverlovici, Fl. Maxim (cpt.) – D. Novac, Bg. Barbu – G. Deac, M. Ene, Călinţaru – Ad. Bălan.
Rezerve: Hînţescu – Lircă, A. Cârstocea, E. Stan, Todoran, Voduţ, S. Rădoi
Antrenor: Ilie Poenaru
Rapid Suceava: Ct. Pascal – D. Bălan (cpt.), Ferariu, R. Soare, Sumanariu – Onciu, Sfrijan – Gheorghiciuc, G. Apostol, Golofca – Buziuc.
Rezerve: Rebenciuc – Bosânceanu, Marinkovici, Săvoaia
Antrenor: Bogdan Tudoreanu.