Ziua de 13 aprilie nu a fost una cu ghinion pentru jucătorii echipei Rapid Suceava care au reușit prima victorie din acest retur chiar pe terenul unei contracandidate la retrogradare, Farul Constanța. Elevii antrenorilor Bogdan Tudoreanu și Ion Buzoianu au făcut risipă de effort, au avut inspirație și puțin noroc și s-au întors cu trei puncte mari de pe litoral. O victorie de moral pentru suceveni care face parcă și mai ”amară” înfrângerea cu Dunărea Galați din etapa precedente, bucovinenii putând fi oarecum mult mai liniștiți dacă treceau de gășățeni.
Încă din startul disputei dintre Rapid Suceava și Farul Constanța, partidă televizată de altfel, s-a putut lesne observa dorința oaspeților de a face un joc bun. Cun un pressing agresiv, sucevenii i-au incomodat vădit pe ”marinari” și nu i-au lăsat să se desfășoare. Pe fondul acestui joc plin de aplomb au venit și golurile. Mai întâi Petrescu a reluat ăn plasă o centrare excelentă a lui Doboș în minutul 14, pentru ca apoi în minutul 20 Sumanariu să reușească un voleu de manual tot în urma unei centrări a lui Doboș.
Involuntar aproape, rapidiștii suceveni s-au retras în apărare la adăpostul avantajului de două goluri. În consecință, în urma unui atac al gazdelor, Florin Plămadă a comis henț în careu și penatiul acordat de arbitru a fost transformat de Chițu.
Au urmat câteva momente de derută în rândul formației sucevene, însă atunci a intervenit portarul Preda și șansa care a făcut ca scorul să rămână neschimbat.
Cu un moral bun arătat de tabela de marcaj, dar și de joc, Rapid Suceava a revenit de la cabine hotărîtă să nu piardă întâlnirea cu Farul Constanța. Repriza secundă a aparținut gazdelor care au forțat egalarea, însă ”reduta” suceveană a rezistat. La finalul celor 94 de minute de joc, scorul în partida dintre Farul Constanța și Rapid Suceava a fost 1-2 și trei puncte mari cât roata carului pentru oaspeți. Un adevărat ”balon de oxigen” pentru rapidiștii suceveni înaintea foarte importantelor dispute cu Dinamo II, CS Buftea și Chindia Târgoviște. Să sperăm că acest success a adus declicul așteptat și gruparea suceveană va lega două victorii consecutive.

Farul Constanța: Curcă – Birău, Buzea, I. Popescu, Drugă – Săceanu, B. Nicola, Călinţaru, Ivanovici – Chiţu , Stoianof
Rezerve: Neagu – Ghenciu, Băjan, Niţescu, Fuchs, Coteanu, Bumbac.

Rapid Suceava: A. Preda – Doboş, Fl. Plămadă, Morariu, Semeghin – M. Petrescu, Velescu, Găldean, Sumanariu – Arotăriţei, Caragea
Rezerve: Zăvoi – Homneac, Negru, Sava, Pleniceanu, Chiriac, Cerlincă.