Rapid Suceava şi-a confirmat statutul de echipă de “deplasare” reuşind să remizeze pe terenul celor de la Unirea Slobozia într-o partidă contând pentru etapa a XXV-a a seriei I a Ligii a II-a. Dacă analizăm acest sezon competiţional putem remarca faptul că doar 8 din cele 21 de puncte ale sucevenilor au fost realizate pe teren propriu. Totuşi, în acest final de campionat meciurile de pe “Areni” vor conta enorm.

Prima repriză a partidei dintre Unirea Slobozia şi Rapid Suceava a fost destul de săracă în ocazii de gol, fiecare din cele două formaţii având câte o situaţie bună de a înscrie. Cei care au şi reuşit totuşi au fost jucătorii echipei gazdă care au punctat în minutul 43 prin Soare.

Mult mai hotărâţi au ieşit de la cabine sucevenii, ei egalând dintr-un penalty obţinut de Mircea Negru şi transformat de Gâldean. Rapid Suceava a rămas în doar 10 jucători după 15 minute de la golul egalizator, fundaşul Morariu fiind eliminat direct pentru un fault asupra lui Mihalcea. În pofida acestui fapt, elevii antrenorilor Bogdan Tudoreanu şi Ion Buzoianu au izbutit să marcheze din nou prin Ionuţ Plămadă.

După această reuşită s-a restabilit şi egalitatea numerică în teren, Soare fiind trimis la cabine. Scorul nu a rămas 1-2 pentru că arbitrul le-a acordat o lovitură de la 11 metri şi gazdelor pentru o intervenţie imprudentă a lui Daniel Bălan. L. Mihai a transformat şi meciul dintre Unirea Slobozia şi Rapid Suceava s-a încheiat 2-2. Rezultat bun pentru rapidiştii suceveni, dar pentru a doua oară consecutiv ei scapă printre degete puncte utile după ce au condos pe tabela de marcaj şi la Buftea şi la Slobozia.

În etapa a XXVI-a a seriei I a Ligii a II-a, Rapid Suceava va primi pe “Areni”, sâmbătă de la ora 11.00, gruparea CF Brăila. În tur brăilenii s-au impus norocos cu 1-0.

Unirea Slobozia: Dobre – Stan, Soare, Lazăr, Florea – Ivaşcă (‘58), Macare – Gheorghiu (‘65 Ibrian), L. Mihai, Roşu – D. Gheorghe (‘46 Mihalcea). Antrenor: Marin Dună.

Rapid Suceava: Zăvoi – Bălan, Fl. Plămadă, Morariu, Semeghin – Doboş (‘62 Petrescu), Velescu, Gâldean, Chiriac – Negru (’60 Caragea), I. Plămadă (’63 Sava). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.