Ca de obicei, atmosferă frumoasă în sala LPS, de această dată la un meci de gală dintre CSU Suceava și campioana României, HCM Constanța, meci contând pentru etapa a XII-a a Ligii Națională de handbal masculin. Chiar dacă oaspeții nu mai arată forța de odinioară, totuși experiența competițională a jucătorilor din lotul actual era incontestabil peste orice elan al tinerilor jucători suceveni.

Partida a început timid, dar sub semnul echilibrului scorul fiind egal până în minutul 11, scor 4-4. Portarul Spiridon a avut câteva intervenții bune, la fel ca și ”legenda” Rudy Stănescu de la HCM Constanța. Chiar dacă a apărat senzațional, goal-keeper-ul formației de pe litoral a luat un gol de pomină de la Cristian Bursuc care practic i-a suflat mingea de sub nas.

Replică foarte bună dată de suceveni în primele 30 de minute de joc și rezultat strâns consemnat la pauză, 13-14. Decizii controversate ale arbitrilor în prima repriză, așa cum ne-au obșnuit de altfel toți ”cavalerii fluierului” care vin la Suceava.

Partea secundă a disputei dintre CSU Suceava și HCM Constanța a fost la fel de aprigă ca și prima și a avut o desfășurare epică. În minutul 45 gruparea gazdă, ca urmare a unui joc inspirat și eficient atât în atac, cât și în apărare, reușește să egaleze la 20. Deși a fost privată de aportul lui Popovici, eliminat definitiv după trei cartonașe galbene, echipa pregătită de Petru Ghervan și Răzvan Bernicu a avut o evoluție de senzație între minutele 48 și 53. Joc de excepție a lui Târzioru, Sandu Mihai, Davidovici, Trivkovic, Burlacu și Gavrilovici în atac, ajutați de Ion Tcaciuc în apărare și cu șapte minute înainte de final, CSU Suceava conducea campioana României, HCM Constanța, cu patru goluri diferență, 25-21!

Din acest moment, probabil pentru a evita plictiseala sau pentru a crește pulsul spectatorilor, gruparea suceveană va comite câteva erori copilărești. Mai întâi, ”veteranul” Ion Taciuc recuperează o minge și are ideea absolut neinspirată de a lansa un contraatac. Mingea trimisă de el ajunge în tribune, iar oaspeții marchează. Nu-i nimic, mai avem trei goluri avans! La următoarele două atacuri ale gazdelor la ”rampă” iese Bursuc. Conducătorul de joc al sucevenilor are două execuții slabe și constănțenii revin în ”simțiri” după ce erau practic pierduți.

Finalul de meci este unul nerecomandat cardiacilor. Se merge cap la cap până în ultimele secunde. Este 27-27 și atacul aparține gazdelor. Vacarmul este de nedescris în sala LPS și tensiunea maximă. Trifkovic, care a jucat exemplar, preia responsabilitatea aruncării, dar Stănescu parează. Mingea ajunge la constănțeni, toți jucătorii suceveni sunt debusolați iar pivotul Cristescu rămâne singur în față cu portarul sucevean Spiridon. Suceveanul iese curajos la blocaj și mingea îl lovește în piept. Fluier final, 27-27 și egal istoric scos de CSU Suceava în întâlnirea cu campioana României, HCM Constanța.

Adevărul este că rezultatul este frumos, dar victoria ar fi trebuit să aparțină sucevenilor care, din nou, nu au știut cum să facă să păstreze un avantaj decisiv până la final. Totuși, CSU Suceava a demonstrat din nou că are potențial și poate lupta cu orice adversar.
În ultima etapă din turul campionatului, CSU Suceava va juca pe terenul formației Poli Timișoara.

CSU Suceava: Spiridon – Trifkovic (5), Davidovic (4), Sandu Mihai (4), Târzioru (6), Popovici, Gavrilovic (3), Bursuc (2), Ion Tcaciuc, Burlacu (3).

Rezultate înregistrate în etapa a XII-a a Ligii Naționale de handbal masculin:
CSU Suceava – HCM Constanța    27-27
Dunărea Călărași – Pandurii Tg.Jiu    27-22
Potaissa Turda – HC Vaslui    25-25
HCM Minaur Baia Mare – HC Odorhei    23-24
Partidele Dinamo – Steaua și CSM București – Poli Timișoara se vor juca azi.

1. CSM Bucureşti    10    7    1    2    291-273    22
2. Minaur Baia Mare    11    7    0    4    281-264    21
3. Dunărea Călăraşi    11    7    0    4    286-269    21
4. HC Odorhei    11    6    3    2    293-280    21
5. HCM Constanţa    11    6    2    3    311-285    20
6. Dinamo Bucureşti    10    6    1    3    256-236    19
7. Ştiinţa Bacău    11    4    3    4    280-281    15
8. Steaua Bucureşti    10    4    1    5    280-279    13
9. Poli Timişoara    10    4    1    5    259-258    13
10. Potaissa Turda    11    4    1    6    304-327    13