La sfârșitul săptămânii trecute (22 septembrie) s-a desfășurat la Kistlek-Ungaria, Campionatul Mondial de Tineret la Dans Sportiv, secțiunea dansurilor standard.

La această competiție s-au aliniat 66 de perechi din 33 de țări de pe toate continentele, practic participând perechile campioane și vicecampioane din fiecare țară. România a fost reprezentată de perechile Alin Sebastian Heler Zicoane – Anca Copos, campionii naționali en-titre, de la clubul SPORTIM DANCE Timișoara și Dragoș-Marian Comșa – Alexandra Cristina Bujor, vicecampioni naționali, pereche mixtă între cluburile Sportul Studențesc Universitar București și Zedan’s București.

Evoluția sportivilor români a fost una remarcabilă, mai ales a perechii noastre campioane care nu s-a oprit până în finală, acolo unde a ocupat detașat locul I și s-a încununat cu titlul de Campioni Mondial de Tineret Standard. În urma acestei victorii răsunătoare,  Alin Sebastian Heler Zicoane și Anca Copos au urcat pe locul I în World Ranking Youth, clasamentul WDSF () cu 2100 puncte.

Alin și Anca sunt și Campioni Europeni la aceiași categorie. Perechea Dragoș-Marian Comșa – Alexandra Cristina Bujor au încheiat competiția de la Kistlek pe locul 13.