Naţionala României a învins cu scorul de 38-12 (26-12) reprezentativa Olandei, sâmbătă, la Amsterdam, în ultima etapă a Rugby Europe Championship 2022, şi va juca în turneul de recalificare la Cupa Mondială 2023 din Franţa.

Pe terenul din cadrul National Rugby Center din Amsterdam, tricolorii s-au impus în urma unui meci pe care l-au dominat, însă nu atât de autoritar pe cât se anticipa, meci la capătul căruia termină competiţia pe locul 3 al ierarhiei, depăşind Portugalia. Pe teren pe tot parcursul meciului s-au aflat humorenii Mihai Macovei, căpitanul echipei și Daniel Plai.

”Stejarii” au deschis rapid scorul, chiar în minutul 2, prin eseul reuşit de Gabriel Rupanu şi transformat de Ionel Melinte, iar după zece minute au izbutit şi cea de-a doua încercare, prin Hinckely Vaovasa, tot Melinte transformând.

Până în ultimele zece minute ale primei părţi, jocul s-a desfăşurat doar către buturile Olandei, Ionuţ Dumitru şi Ovidiu Cojocaru punctând din alte două eseuri, în minutele 18, respectiv 30, Melinte transformându-l pe cel al lui Dumitru.

La scorul de 26-0 pentru România şi sub ameninţarea unui scor-fluviu, gazdele au revenit în joc, au crescut presiunea în special pe linia de treisferturi şi încurajaţi şi de public au izbutit două încercări, profitând şi de unele greşeli în apărarea tricolorilor.

Astfel Spike Salman şi Chris Raymond au reuşit eseuri, în minutele 33 şi 40, David Weersma transformându-l pe primul dintre acestea, iar scorul pauzei a fost 26-12 pentru România.

În mitanul secund, partida s-a transformat într-o confruntare de uzură, cu faze şi de o parte şi de cealaltă, punctele naţionalei ţării noastre venind abia spre final.

În minutul 69, Alexandru Bucur a reuşit să culce balonul în terenul de ţintă advers la capătul unei frumoase faze de atac, însă Melinte a ratat transformarea, acesta din urmă transformând însă ultimul eseu al tricolorilor, din minutul 76, şi stabilind scorul final: 38-12.

Cu acest succes, România, care ocupa înainte de confruntarea de la Amsterdam locul al patrulea în clasamentul cumulat al REC, cu 23 de puncte, a depăşit cu două puncte Portugalia, care era pe 3 cu 26 puncte şi care nu mai are de disputat niciun meci. Poziţia a treia asigură intrarea în recalificări, programate pentru luna noiembrie. Reprezentantele Europei, Africii, Americilor şi zonei Asia/Pacific se vor înfrunta într-un patrulater, după sistemul fiecare cu fiecare, iar câştigătoarea va obţine ultimul bilet pentru CM 2023. Georgia şi Spania, aflate pe primele două locuri şi care se vor confrunta la Tbilisi, s-au calificat direct la CM 2023.

În cazul în care România va câştiga ”patrulaterul” de recalificare, va face parte din Grupa C la turneul final din Franţa, alături de Ţara Galilor, Australia, Fiji şi Georgia.

România (locul 18 în ierarhia internaţională) şi Olanda (locul 26) se întâlniseră până acum de opt ori, toate întâlnirile fiind câştigate de ”stejari”, ultima anul trecut, în noiembrie, în ediţia 2021 a Rugby Europe Championship, la Bucureşti, cu 56-15.

Pe stadionul din Amsterdam echipele au început în următoarele formule:

România: 1.Vasile Bălan (CSA Steaua), 2. Ovidiu Cojocaru (CSM Ştiinţa Baia Mare), 3. Costel Burtilă (RCHCC), 4. Adrian Moţoc (Stade Aurillac), 5. Marius Iftimiciuc (Perigueux), 6. Mihai Macovei (căpitan; Colomiers), 7. Dragoş Ser (CSA Steaua), 8. Andre Gorin (RCHCC), 9. Gabriel Rupanu (SCM Timişoara), 10. Daniel Plai (CSA Steaua), 11. Paul Popoaia (CSM Ştiinţa Baia Mare), 12. Vlăduţ Popa (CSA Steaua), 13. Hinckley Vaovasa (CSA Steaua), 14. Ionuţ Dumitru (CSA Steaua), 15. Ionel Melinte (RCHCC).

Rezerve: 16. Florin Bărdaşu (CSA Steaua), 17. Dorin Tică (CS Dinamo), 18. Alexandru Gordaş (CS Dinamo), 19. Florian Roşu (CSM Ştiinţa Baia Mare), 20. Vlad Neculau (SCM Timişoara), 21. Florin Surugiu (CSA Steaua), 22. Alexandru Bucur (CSM Ştiinţa Baia Mare), 23. Nicolas Onuţu (CS Vienne).

Antrenor principal: Andy Robinson, antrenor treisferturi: Sosene Anesi, antrenor înaintare: Stevie Scott.

Olanda: 1. Hugo Langelaan, 2. Mark Darlington, 3. Andrew Darlington, 4. Koen Bloemen, 5. Marijn Huis, 6. Louis Bruinsma, 7. Spike Salman, 8. Niels van de Ven, 9. Caleb Korteweg, 10. David Weersma, 11. Daan van der Avoird, 12. Daily Limmen, 13. Bartje Wierenga (căpitan), 14. Jordy Hop, 15. Te Hauora Campbell.

Rezerve: 16. Ross Bennie-Coulson, 17. Lodi Buijs, 18. Kieran Hogg, 19. Jim Boelrijk, 20. Christopher Raymond, 21. Blake Nightingale, 22. Mark Coebergh, 23. Storm Carroll.
Antrenor principal: Zane Gardiner.