Echipa de rugby sub 19 ani a Clubului Sportiv Şcolar Gura Humorului a reuşit să se impună în lupta pentru titlul naţional, în faţa principalei contracandidate la locul I, Siromex Baia Mare, scor 19 – 15. Humorenii au făcut un joc bun împotriva unei echipe care are în componenţă jucători care fac parte din lotul naţional al României.

La pauză scorul era 14-12 în favoarea elevilor antrenorului Florin Nistor la capătul unei reprize extrem de echilibrate. Partea secundă a fost la fel de disputată, CSŞ Gura Humorului având câştig de cauză în cele din urmă. În urma acestei victorii humorenii au devenit principala candidată la medalia de aur, după doi ani în care au pierdut la “mustaţă” titlul naţional, acum doi ani la loviturile de departajare în faţa Stelei Bucureşti şi în această primăvară, după un meci pierdut la limită în mocirlă pe terenul Farului Constanţa. Duminică, humorenii vor încheia turul cu partidă mai accesibilă în compania echipei din Focşani.