Foresta Suceava şi Bucovina Rădăuţi s-au impus în deplasare în meciurile jucate în etapa a XXIV-a a Ligii a III-a. Formaţia pregătită de Florin Cristescu a câştigat cu 3-1 jocul de la Lieşti, susţinut împotriva grupării Suporter Club Oţelul Galaţi, cu ajutorul golurilor marcate de Paul Mateciuc, Pavel şi Artenie, pentru gazde marcând Andrei Antohi. Sucevenii au condus la pauză cu 1-0, pentru ca apoi să fie egalați în minutul 63. Pe final, din nou, norocul le-a surâs bucovinenilor.

În aceeași a XXIV-a rundă, trupa lui Dorin Goian şi Daniel Bălan a terminat învingătoare pe terenul grupării Ceahlăul Piatra Neamţ, sub Pietricica. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de tânărul Busuioc în minutul 58. Graţie acestor rezultate, rădăuţenii au urcat pe poziţia secundă în ierarhia Seriei a II-a, devansându-i pe cei de la Suporter Club Oţelul Galaţi.

Unul dintre cele mai interesante meciurile ale etapei XXIV-a a seriei I a Ligii 3, s-a jucat la Paşcani, acolo unde CSM a avut ca adeversară formația Șomuz Fălticeni, ambele echipe fiind implicare în lupta pentru evitarea retrogradării. Până la pauză, CSM Paşcani a deschis scorul în minutul 28 prin Giani Unghianu, pentru ca Lucian Luchian să egaleze în minutul 35. Gazdele au trecut din nou la conducere prin reușita lui Andrei Firan din minutul 90+1. Când pășcănenii aşteptau fluierul final al partidei, după cele patru minute de prelungiri arătate, la ultima fază s-a produs surpriza rundei.

Portarul echipei Şomuz Fălticeni, Cătălin Pascal, s-a dus să execute lovitura liberă de la mai bine de 40 de metri, a bătut tare, direct pe poartă, goalkeeperul Paşcaniului fiind depășit de execuţie, fiindcă ieşise pe centrare. Reuşita din minutul 90+4, cea care avea să decidă scorul final al întâlnirii, 2-2.