Formaţia de handbal juniori III a Liceului cu Program Sportiv din Suceava a reuşit să termine returul seriei I din Campionatul Naţional pe prima poziţie, cu 14 victorii din tot atâtea meciuri disputate şi rămâne principala favorită la calificarea în turneul final din postura de lider. În ultimul meci din sezonul regulat, tinerii handbalişti pregătiţi de antrenorul Iulian Dugan câştigat 31–26 în disputa cu LPS Roman. Oaspeţii au condus după două minute cu 2–0, dar sucevenii au avut câteva minute foarte bune şi au marcat de opt ori la rând primind doar un gol, iar scorul a devenit 8–3. Până la finalul celor 25 de minute ale primei reprize, gazdele şi-au mărit diferenţa la opt goluri, scor 16–8. În partea a doua, Iulian Dugan i-a introdus în teren şi pe jucătorii mai mici ca vârstă, iar oaspeţii au profitat de acest lucru şi s-au apropiat de la 22–10 la 22–17. Totuşi, LPS Suceava şi-a menţinut până la final diferenţa de cinci puncte, scor final 31 – 26.

„Sunt mulţumit de evoluţia jucătorilor noştri în tur şi retur, mai ales că echipa se leagă uşor-uşor. Mă bucur că şi cei mai mici, născuţi în 2002, se integrează în joc, dar deocamdată baza rămân cei mari, născuţi în 2001. La cele două turnee de sală ne-am propus să ne menţinem pe primul loc în serie, să rulăm tot lotul de jucători şi-n acelaşi timp să punem la punct sistemul de apărare, cu mai multe sisteme, pentru a ne prezenta cât mai bine la turneul semifinal. La cele două turnee de sală va fi un ritm mult mai intens, cu patru meciuri în patru zile, şi sper să nu avem parte de accidentări”, a explicat antrenorul Iulian Dugan.

În partida cu LPS Roman cel mai bun marcator din tabăra suceveană a fost Albert Vizitiu, cu 11 reuşite, urmat de Casian Gabinat (7), Tudor Munteanu (5), Samuel Stanciuc (4), Mihnea Bejan (2), iar Robert Chirilă şi portarul Ionuţ Andreescu, câte un gol, ultimul din 7 metri.

Sucevenii vor avea de disputat şi cele două turnee de sală, în cadrul cărora fiecare echipă va întâlni toate celelalte componente ale grupei, primul în perioada 10–13 martie, când sunt programate patru etape, iar al doilea în perioada 25–27 martie, când vor fi celelalte trei etape, în urma clasamentului final, primele patru clasate urmând să meargă la turneul semifinal.