Al doilea derbi sucevean al seriei I a Ligii a III-a de fotbal s-a disputant la finele săptămânii trecute pe stadionul ”Areni” din Suceava. Asa cum am mai menționat de nenumărate ori, partidele cu formațiile din alte județe sunt ”păr la ceas” față de duelurile dintre Rădăuți, Fălticeni și Suceava.

Așa a fost și de această dată. Cu un joc mai pragmatic, bazat pe o apărare sigură și jocul pe contraatac, Șomuz Fălticeni s-a impus în fața Forestei Suceava cu 2-0.

După o primă repriză anostă, oaspeții au deschis scorul imediat după pauză prin Andrei Alecsandru din penalty. Foresta Suceava a dorit să revină în joc, dar fără o minte limpede la mijlocul terenului, exprimarea grupării pregătite de Ionuț Moșteanu a lăsat de dorit.

În schimb, pe final fălticenenii au mai ratat două contraatacuri din poziții clare. Totuși, la unul dintre ele Robert Ungurianu a protejat bine balonul, iar șutul său deviat de un sucevean a poposit în plasa porții Forestei.

Gazdele au avut ocazia să reducă din handicap pe final, însă Robert Martin a executat jenant penaltiul acordat. Victorie fără dubii a celor de la Șomuz Fălticeni pe terenul Forestei Suceava care a contabilizat a doua înfrânegere cosecutivă. Rezultatele din runda a VII-a a seriei I ar fi fost perfecte pentru ”galbeni-verzi” în dorința de a se apropia de partea superioară a clasamentului, dar atunci când a trebuit, la fel ca și în alte ocazia, Foresta a ratat ocazia.

Pentru formația suceveană mai urmează a seriei de partide foarte ”interesante”, în deplasare la Știința Miroslava, acasă cu Ceahlăul Piatra Neamț și Dante Botoșani și apoi pe terenul celor de la Hușana Huși.

10. CSM Pașcani 6 0 1 5 8-14 1

Șomuz Fălticeni făcut liniște pe stadionul ”Areni” după Victoria cu Foresta Suceava, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)