Victorie mare pentru Șomuz Fălticeni în etapa a XXII-a a Ligii a III-a. Cu un nou antrenor principal pe banca tehnică, în persoana lui Daniel Stoica, gruparea fălticeneană s-a impus cu scorul de 1-0 pe terenul formației Suporter Club Oțelul Galați, echipă care ocupă poziția secundă în ierarhia Seriei I. Așa cum era de așteptat, formația gazdă a dominat în majoritatea timpului, însă cei de la Șomuz au stat bine în teren, s-au apărat compact, beneficiind și de un portar în zi de grație.

Odată cu trecerea timpului oaspeții au prins însă mai mult curaj și pe faza ofensivă. După o mare ocazie irosită de Julei, fălticenenii au dat lovitura în prelungiri, în minutul 92, atunci când Cotoară, scăpat pe contraatac, a înscris cu un șut pe jos, de la 10 metri, la colțul scurt. Cota fălticenenilor pentru succesul din ”vale” a fost de 10 la 1!

“A fost o evoluție pozitivă a echipei și pot să spun că venirea antrenorului Daniel Stoica a fost de bun augur. Este un rezultat fantastic pentru noi, care ne scoate în afara locurilor retrogradabile și ne dă un moral bun pentru partidele viitoare”, a declarat Iulian Darabă, directorul sportiv al grupării fălticenene.

Șomuz a evoluat în alcătuirea: C. Pascal – Damian, Fl. Ailenei, Murărașu, Neagoe, Cotoară, Stanca, Zamă, Mircescu, Julei, Luchian. Au mai intrat Mreană, Vadim, Iușcă.