Șomuz Fălticeni și Bucovina Rădăuți au evoluat pe propriul teren în cadrul etapei a III-a a seriei I, etapă care a avut loc la finele săptămânii trecute. Dacă Șomuz Fălticeni pornea favorită certă în disputa cu CSM Pașcani, Bucovina Rădăuți a primit acasă Ceahlăul Piatra Neamț, formație care nu primise niciun gol în primele două runde.

Gruparea nemțeană și-a reconfirmat faptul că are apărare solidă, ea neprimind gol nici la Rădăuți. Așadar, derbiul Bucovina Rădăuți – Ceahlăul Piatra Neamț s-a încheiat cu scor alb, 0-0.

Șomuz Fălticeni a avut destul de mult de furcă împotriva unei grupări care în sezonul precedent a fost printre cele mai modeste. Gazdele au condus cu 2-0 prin golurile marcate de Robert Ciobanu, în minutele 14 și 22, din penalty. Pășcănenii au redus din handicap până la pauză prim Mercaș, dar nu au avut forța să egaleze.

Runda a IV-a programează primul derby sucevean, Bucovina Rădăuți – Șomuz Fălticeni.