Echipa de Ligă a III-a Șomuz Fălticeni, care a avut un parcurs de excepție în această ediție a Cupei României, și-a aflat adversarul din faza șaisprezecimilor de finală. Gruparea antrenată de Iulian Ionesi va înfrunta în această fază a competiției prim-divizionara FC Voluntari, într-un meci eliminatoriu ce va avea loc în perioada 21-23 septembrie, pe Stadionul “Constantin Jamaischi”.

Şomuz a ajuns până în șaisprezecimile Cupei României după ce a eliminat pe parcurs formațiile Juniorul Suceava (scor 3-2), Bucovina Rădăuți (3-0), Dante Botoșani (3-1) și Aerostar Bacău (1-0).

Laureată a Cupei României în sezonul 2016/2017, FC Voluntari ocupă în acest moment locul 9 în clasamentul Ligii I, cu 9 puncte acumulate în primele 7 etape. Cu 66 de apariții și 3 goluri în tricoul echipei naționale a României, președintele-jucător Gabriel Tamaș (37 de ani) este cel mai cunoscut fotbalist din lotul ilfovenilor.

Toate meciurile se vor desfășura în sistem eliminatoriu, în caz de egalitate după primele 90 de minute de joc urmând să se procedeze la prelungiri și, eventual, la loviturile de departajare.

În conformitate cu principiile de desfășurare ale competițiilor fotbalistice pentru sezonul 2021-2022, meciurile din cadrul Cupei României care nu se pot disputa din cauza rezultatelor pozitive la testările pentru COVID-19 nu se pot reprograma.