Runda cu numărul XIII a Ligii a IV-a de fotbal nu a fost una norocoasă pentru liderul la zi Şomuz Fălticeni, care a pierdut al doilea meci din acest sezon competiţional. Formaţia fălticeneană s-a înclinat în faţa echipei Zimbrul Siret cu scorul de 1-2. Progresul Frătăuţii Vechi a profitat de eşec şi s-a apropiat la cinci puncte după ce s-a impus la Viitorul Liteni.

Juniorul Suceava a câştigat la limită meciul de pe teren propriu cu FC Pojorâta şi a urcat până pe locul III. Singurul gol al partidei a fost reuşit de Ovidiu Ureche, în minutul 10. Finalul de joc avea să fie unul încins, cu un joc pe contre, în care ambele echipe au avut mai multe şanse să marcheze. Juniorul a rămas în 10 jucători în minutul 78, când Bogdan Prichici a primit al doilea galben, echilibrul numeric fiind restabilit 10 minute mai târziu, când de la oaspeţi Ionuţ Iuşcă a văzut şi el al doilea galben, pentru proteste. În minutul 90, Petru Tomca a văzut direct roşu pentru injurii la adresa arbitrilor. Un alt jucător de la oaspeţi va ajunge la comisia de disciplină, Bogdan Stroia, după ce i-a înjurat pe asistent şi pe centralul Florin Bilouseac.

Recolta Fântânele a anunţat că nu se va deplasa la Cajvana şi a pierdut meciul la masa verde.

Rezultatele etapei a 13-a

Foresta II Omnia Suceava – CS Gura Humorului 0–0 Viitorul Liteni – Progresul Frătăuţii Vechi 0–2
Juniorul Suceava – FC Pojorâta 1–0
Zimbrul Siret – Şomuz Fălticeni 2-1
Moldova Drăguşeni – Siretul Dolhasca 6-3
Şomuzul Preuteşti – Victoria Vatra Moldoviţei 3-0
Stejarul Cajvana – Recolta Fântânele 3–0 (neprezentare)

1. Şomuz Fălticeni 13 11 0 2 49-8 33
2. Progresul Frătăuţii Vechi 13 9 1 3 38-9 28
3. Juniorul Suceava 13 7 3 3 32-17 24