Şomuzul Preuteşti a încheiat turul ediţiei de campionat 2013-2014 pe primul loc al clasamentului Ligii a IV-a. În etapa a XIII-a, gruparea fălticeneană a învins în deplasare cu 3-1 echipa Moldova Drăguşeni.
“Alb-albastrii” şi-au asigurat victoria abia în ultimul sfert de oră al întâlnirii prin reuşitele lui Adi Ungureanu, Pânzariu şi Ovidiu Clim, după ce gazdele au intrat la pauză în avantaj, graţie golului inscris de Trofin, la jumătatea primei reprize.
În derbyul rundei, Bradul Putna a câştigat pe teren propriu, cu scorul de 5-0 în fata celor de la Bucovina II Frătăuţii Noi şi a urcat astfel pe locul II. De menţionat că jucătorul Martinescu de la formaţia gazdă a înscris patru goluri.
Într-un al joc al etapei a XIII-a, Şomuz Fălticeni a urcat locul IV după ce s-a impus, cu scorul de 1-0, în faţa celor de la Progresul Frătăutii Vechi. Unicul gol al disputei a fost marcat după pauză de golgheterul sezonului trecut, atacantul Andrei Aileni.
Surpriza zilei s-a inregistrat la Siret, de unde Viitorul Vereşti a plecat cu toate cele trei puncte, după a câştigat în faţa Zimbrului cu 3-1.

8. Moldova Drăguşeni 13 4 2 7 31-34 14p
9. Minerul Iacobeni 13 3 4 6 22-27 13p
10. Sporting II Arbore 13 4 1 8 30-41 13p
11. Viitorul Liteni 13 4 1 8 18-32 13p
12. Zimbrul Siret 13 3 2 8 14-30 11p
13. Viitorul Vereşti 13 3 2 8 18-42 11p
14. Voinţa Stroieşti 13 2 2 9 15-39 8p