Vreme bună şi atmosferă frumoasă în tribune la meciul restanţă din etapa a XX-a a seriei I a Ligii a III-a dintre Sporting Suceava şi CSM Moineşti. Începutul a fost însorit, însă finalul a fost mai “înceţoşat” pentru că sucevenii au cedat cu 2-3.
După un început avântat al gazdelor, prima oară când au trecut cu adevărat centrul terenului oaspeţii au deschis scorul prin Berbece. Elevii antrenorului Mihai Guriţă şi-au continuat dominarea şi au egalat situaţia pe tabela de marcaj prin Azaharioaie care a fructificat o centrare inspirată a lui Căinari. Până la pauză nu s-a mai marcat în pofida ocaziilor pe care sucevenii le-au mai avut.
Plusul de experienţă al echipei din Moineşti s-a simţit în special la mijlocul terenului acolo unde au evoluat jucători precum Trofin sau Berbece. Ultimul dintre ei a reuşit dubla în minutul 62, şutul său fiind deviat de Ferariu în plasa porţii apărate bine de Pascal.
Spre lauda lor, jucătorii de la Sporting Suceava nu au depus “armele” şi au izbutit din nou să egaleze prin Şuleru, fotbalistul sucevean fiind mai isteţ decât apărarea celor din Moineşti. Din păcate, lipsa de luciditate din apărarea suceveană a făcut ca în minutul 82 oaspeţii să beneficieze de o lovitură liberă din apropierea careului de 16 metri. Veteranul Trofin, puţin rigid, dar cu “stofă” de jucător, a executat perfect şi CSM Moineşti s-a impus în faţa celor de la Sporting Suceava cu 3-2. Aproape la fel ca şi în partida dintre Rapid Suceava şi Dinamo II, sucevenii au făcut faulturi în apropierea careului de 16 metri, deşi antrenorilor li se umflaseră amigdalele strigând “fără fault”, şi oaspeţii au profitat şi au marcat.
Nici Sporting şi nici Rapid Suceava nu au jucat rău în partidele cu CSM Moineşti şi respective Dinamo II, însă jucătorii acestor echipe nu au fost calmi şi lucizi atunci când trebuia.
Sporting Suceava: Pascal – Pantea, Ferariu, Kuruc, Bâgu – Azaharioaiei, Stănescu, Apetri, Şuleru – Căinari, Nechitoaia.