Sporting Suceava a suferit prima înfrângere de la startul sezonului de primavară al Ligii a III-a, după ce a pierdut la limită, scor 0-1, pe terenul gruparii Aerostar Bacău, într-un joc din cadrul etapei a XVII-a.
Elevii antrenorului Mihai Guriță au avut mai multe ocazii de a înscrie în prima repriză, dar șuturile lui Căinari și Nechitoaia nu și-au atins ținta. A fost 0-0 la pauză la capătul unui joc echilibrat.
În repriza secundă, gazdele, amenințate de implicarea serioasă în lupta pentru evitarea retrogradării, au forțat și au câștigat prin golul marcat de Sârbu.
Aerostar Bacău a câștigat cu puctul înscris la unicul șut decent lapoarta sucevenilor și s-a depărat, oarecum, de zona retrogradării. Sporting Suceava a căzut pe locul VI în seria I a Ligii a III-a după acest eșec.
Bucovina Rădăuți nu a jucat în această rundă.
Sporting Suceava: Pascal – Pantea, Kuruc, Ferariu, Bâgu – Azaharioaie, Stănescu, Apetri, Căinari – Șuleru, Nechitoaia. Antrenor: Mihai Guriță. Au mai intrat: Cuțaș, Ivan, Moldovan și Pamparău.
În etapa a XVIII-a Sporting Suceava va primi, vineri 5 aprilie, vizita echipei Știința Miroslava, Bucovina Rădăuți urmând să evolueze pe terenul celor de la FCM Dorohoi.