Runda a V-a a seriei I a Ligii a III-a a programat pentru Sporting Suceava întâlnirea cu nou promovata Ştiinţa Miroslava. Deşi formaţia gazdă a condus cu 1-0 la pauză, sucevenii au avut forţa să revină şi să câştige în minutul 90. Elevii antrenorului Claudiu Sevaciuc au egalat după pauză prin Buziuc din penalty, pentru ca golul victoriei să poarte semnătura lui Stănescu, şutul acestuia din ultimul minut al partidei oprindu-se în vinclul porţii ieşenilor. În urma acestui rezultat, Sporting Suceava a urcat pe locul III în clasamentul seriei I a Ligii a III-a.
În aceeaşi etapă a V-a, Bucovina Rădăuţi a primit pe teren propriu vizita celor de la FCM Dorohoi. Gazdele au început meciul de la scorul de 0-1, în chiar minutul 4 al întâlnirii botoşănenii marcând prin Porfireanu. Din acest moment, trupa pregătită de Lucian Burlacu a lergat după egalare şi a irosit o sumedenie de ocazii de a face acest lucru. Din păcate, cei care au mai punctat au fost oaspeţii, Sandu marcând în urma unui contraatac în minutul 89.