În ultimul meci al turului în faţa propriilor suporteri, Sporting Suceava a primit, la finele săptămânii trecute pe stadionul “Areni”, vizita echipei Ceahlăul II Piatra Neamţ. Meciul, care a contat pentru etapa a XII-a a seriei I, s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-1.
Deşi a dominat clar prima repriză în faţa ultimei clasate, Sporting Suceava a intrat cu un deficit de un gol la pauză, nemţenii marcând în minutul 45 prin Sofronie. Certaţi la pauză de Mihai Guriţă, aflat la primul său meci în calitate de antrenor la Sporting Suceava, alb-verzii au s-au descurcat mult mai bine în partea a doua a întâlnirii. Dorinţa de victorie a sucevenilor a fost materializată în minutul 67 de Şuleru, care a fructificat a pasă bună a lui Pantea. Sporting a preluat apoi conducerea pe tabela de marcaj, Ferariu marcând cu capul după o centrare a aceluiaşi Pantea. Gruparea suceveană nu a redus “turaţia” şi a mai înscris o dată prin Azaharioaei. A fost la final aşadar 3-1 îm partida Sporting Suceava – Ceahlăul II Piatra Neamţ şi un final pozitiv pentru gruparea suceveană care a avut un tur de campionat fluctuant.
Sporting Suceava: Butnariu – Pantea, Amănăloaie, Ferariu, Bâgu – Stănescu (89 Ivan) – Strugariu (58 Azaharioaei), Apetri, Şuleru (84 Nechitoaia) – Pamparău (70 Păiuş), Buziuc. Antrenori: Mihai Guriţă şi Florin Apetri.
Bucovina Rădăuţi, cealaltă reprezentantă a judeţului în eşalonul al treilea al fotbalului românesc, a stat în această rundă.