CSU Suceava a jucat cu mult curaj împotriva unui nume “greu” la hadbalului românesc, Steaua Bucureşti, chiar pe terenul bucureştenilor. Din păcate, pentru că scorul a fost prea strâns, arbitrii au hotărât că este momentul ca gazdele să se distanţeze şi cu 10 minute înainte de final au acordat 7 metri pentru stelişti, eliminare pentru suceveni şi cartonaş galben pentru antrenorul principal Petru Ghervan. Din acel moment totul s-a “rupt” şi Steaua s-a impus în faţa echipei CSU Suceava cu 33-28 (14-13).

Venită după trei etape în care a adunat 7 puncte, din două victorii şi un egal, CSU Suceava a abordat cu mare încredere jocul cu Steaua din etapa a XI-a a Ligii Naţionale de handball masculine. Prima repriză a fost una deosebit de echilibrată, sucevenii ţinând aproape de adversarii lor. Cu portarul Spiridon din nou în mare formă, elevii antrenorilor Petru Ghervan şi Răzvan Bernicu au punctat de fiecare dată când au avut ocazia, prima repriză încheindu-se cu avantaj minim pentru stelişti, scor 14-13.

Partea a doua a fost la fel de echilibrată, CSU Suceava fiind de fiecare dată doar la un singur gol în urma adversarilor lor. Din păcate, în minutul 48 la scorul de 24-23 în disputa Steaua – CSU Suceava arbitri au acordat eronat lovitură de la 7 metri pentru gazde, l-au eliminat pe Burlacu, pentru ca apoi să acorde şi cartonaş galben profesorului Petru Ghervan. Din acest moment balanţa s-a înclinat definitive în favoarea steliştilor care s-au impus la final cu 33-28.
În etapa a XII-a, CSU Suceava va primi duminică de la ora 12.00 în sala LPS vizita echipei campioane, HCM Constanţa.
Steaua Bucureşti: Juverdianu 8 goluri, Salinas 7, Vancea 5, Corzo 4, Nistor 3, Georgescu 3, Rudovic 2, Ștefan 1.
CSU Suceava: Trifkovic 9 goluri, Târzioru 8, Bursuc 3, Gavrilovic 2, Balaev 2, Davidovic 2, Burlacu 1, Popovici 1.

1. CSM Bucureşti    10    7    1    2    291-273    22
2. Minaur Baia Mare    10    7    0    3    258-249    21
3. HCM Constanţa    10    6    1    3    284-258    19
4. Dinamo Bucureşti    10    6    1    3    256-236    19
5. HC Odorhei    10    5    3    2    269-257    18
6. Dunărea Călăraşi    10    6    0    4    259-247    18
7. Ştiinţa Bacău    11    4    3    4    280-281    15
8. Steaua Bucureşti    10    4    1    5    280-279    13
9. Poli Timişoara    10    4    1    5    259-258    13
10. Potaissa Turda    10    4    0    6    279-302    12