Cele două Glorii din primul eșalon feminin s-au întâlnit în cel de-al treilea meci al etapei a XIV-a, primul pentru echipa bistrițeană după plecarea antrenorului Horațiu Pașca. Echipa ardeleană a început mai bine și a condus cu 3-0 în minutul 7 și 7-4 în minutul 14, scor la care bistrițencele n-au mai înscris timp de 10 minute, Buzăul a revenit, a preluat conducerea și a intrat cu două goluri avans la pauză. Mitanul secund s-a disputat sub semnul echilibrului, cu Gloria Bistrița mereu în căutarea egalării, însă impreciziile ofensive, inclusiv două aruncări de la 7 metri ratate de Ardean Elisei și Costa (ambele apărate de portarul sucevean Andreea Polocoșer), au făcut ca Buzăul să se impună într-un final pe muchie de cuțit. Laura Pristăvița a marcat și a redus diferența la un gol cu 45 de secunde înainte de final (21-22), însă Janjusevic a marcat golul izbăvitor pentru echipa lui ”Coco” Mihăilă la capătul unui atac prelungit. Buzăul reușește astfel a noua victorie a sezonului (a cincea la un gol diferență) și își consolidează locul 4, cu 28 de puncte, în timp ce Bistrița rămâne cu 18 puncte pe locul 7.

Portarul sucevean Andreea Polocoșer este verișoara jucătoarei de la Minaur Baia Mare, Anca Polocoșer.

SCM GLORIA BUZĂU – GLORIA BISTRIȚA-NĂSĂUD 23-22 (11-9)

Gloria Buzău: Iordache, Polocoșer – Iuganu 10, Janjusevic 5, Rotaru 2, Stoleru 2, Subțirică-Iovănescu 2, Petruș 1, Ilie 1, Munteanu, Simion, Klikovac, Petrovic. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

Gloria Bistrița: Zoqbi de Paula, Măzăreanu – Ilyina 6, Vasileuskaya 6, Pristăvița 3, Dincă 2, Ardean-Elisei 2, Costa 2, Rodriguez 1, Rațiu, Tetean, Moroianu. Antrenor: Radu Moldovan.