CS Dinamo Bucureşti a cucerit SuperCupa României la handbal masculine după ce a învins-o pe SCM Politehnica Timişoara cu scorul de 26-24 (13-10), în Sala Sporturilor ”Dumitru Popescu-Colibaşi” din Braşov.

Campioana a controlat jocul de la un capăt la altul şi şi-a trecut în palmares a treia SuperCupă, după cele din 2016 şi 2018. Suceveanul Răzvan Gavriloaia a contribuit la succesul celor de la Dinamo marcând patru goluri.

Pentru Dinamo au marcat Kamel Alouini 7 goluri, Ante Kuduz 6, Răzvan Gavriloaia 4, Amine Bannour 3, Nicuşor Negru 3, Alireza Mousavi 1, Dan Savenco 1, Saeid Heidarirad (portar) 1.
Golurile deţinătoarei Cupei României, Poli Timişoara, au fost reuşite de Filip Marjanovic 9, Milos Dragas 7, Cristian Fenici 2, Robert Năstăsie 2, Marius Sadoveac 2, Antonio Pribanic 2.
De menționat faptul că Dinamo București a câștigat turneul de la Graz din Austria cu o săptămână înainte.

În ultimul joc al competiției campioana României a întâlnit vicecampioana Elveției în finala turneului desfășurat la Graz, impunându-se grație unei evoluții mai bune în repriza secundă. După ce Dinamo a condus în startul partidei, elvețienii au preluat conducerea și au avut și 4 goluri avans. La pauză s-a intrat cu un gol avans pentru Winterthur, însă campioana României a revenit la conducere în minutul 43 (22-21) și s-a desprins la 28-25 zece minute mai târziu, avans ce s-a dovedit decisiv până la final.

Suceveanul Răzvan Gavriloaia a marcat șI el un gol.

Pfadi Winterthur – Dinamo București 29-32 (16-15).
Dinamo: Missaoui, Lazăr – Negru 6, Bannour 6, Kuduz 4, Mousavi 4, Zulfic 3, Campos 3, Asoltanei 2, Alouini 2, Gavriloaia 1, Vujic 1, Savenco, Hossu, Dima. Antrenori: Constantin Ștefan, Sebastian Bota.