Sportivul sucevean Şerban Cotos a urcat de şase ori pe podiumul Campionatelor Naţionale de Înot pentru juniori, tineret şi seniori, care s-au desfăşurat în perioada 21-25 martie, la Bacău. Şerban a devenit campion naţional de juniori în probele de 100, 200 și 400 de metri fluture.

Totodată, el a fost declarat vicecampion naţional de juniori în proba de 200 de metri liber, a ocupat locul III la juniori la 50 de metri fluture, iar în proba de 100 de metri fluture a obţinut locul III la categoria tineret. În proba de 100 de metri fluture, Şerban Cotos şi-a realizat baremul de 650 de puncte FINA pentru a intra în lotul naţional de juniori. Elev în clasa a IX-a la Liceul Teoretic „Filadelfia”, Şerban Cotos este antrenat la Bazinul Universităţii Suceava de lectorul universitar doctor Sorin Raţă. El este legitimat la Clubul Sportiv Universitar.