CS Minaur Baia Mare a debutat cu o victorie în Grupa C a competiţiei feminine de handbal EHF European League, 33-29 (14-13) cu echipa norvegiană Storhamar Handball Elite, sâmbătă, în Sala Polivalentă ”Lascăr Pană” din Baia Mare. La acest success și-au adus contribuția sucevenii Costică Buceschi, din postura de antrenor și jucătoarea Anca Polocoșer, component a lotului național al României, care a marcat un gol.

Minaur a câştigat meciul după un final foarte strâns, dar pe care l-a gestionat foarte bine.

Echipa scandinavă a dominat prima repriză şi a condus cu 4-1, 5-2, 6-3, 9-6 şi 11-8, dar la pauză Minaur avea un gol avans pe tabelă, 14-13.

Storhamar a revenit la cârma jocului în partea secundă şi a condus chiar la cinci goluri, 22-17 (min. 38) şi 26-21 (45). În min. 50, formaţia nordică avea trei goluri avantaj, 27-24, dar Minaur a dominat ultimele zece minute, câştigând mai clar decât putea spera, 33-29.

Pentru echipa antrenată de suceveanul Costică Buceschi au marcat Jovana Kovacevic 9 goluri, Andreea Cristina Popa 8, Cristina Laslo 7, Linn Blohm 2, Ana-Maria Tănăsie 2, Jelena Lavko 1, Filippa Idehn 1, Larissa Fais Munhoz Araujo 1, Asuka Fujita 1, Anca Georgiana Polocoşer 1.

Golurile formaţiei scandinave au fost înscrise de Guro Nestaker 9, Tonje Enkerud 5, Emilie Margrethe Hovden 4, Maja Jakobsen 4, Ellen Marie Folkvord 4, Susanne Liberg Amundsen 3.

Meciul a fost arbitrat de ucrainenii Ruslan Loşak şi Artem Şaibakov, iar delegat EHF a fost românul Remus Cojocaru.

Minaur va juca următorul meci pe 20 februarie, în deplasare, cu Thuringer HC.