Bucureştiul a găzduit recent Campionatele Naţionale de telegrafie viteză. CSTA Suceava a participat la competiţie cu o echipă formată din patru spotrivi însoţiţi de Coca Pavlic Alexandru (yo8ss) antrenor cel care sa ocupat de pregatirea lotului sucevean.
După desfăşurarea celor 4 probe de concurs au fost înregistrate rezultatele:
Alexandru Mancaş a cucerit medalii de aur  la toate probele în care a luat startul (recepţie, transmitere, rufz şi morse runner), Marian Balica a cucerit medalie de aur la receptie şi morse runner şi medalie de argint la transmitere şi rufz
Vasilica Trofin a obţinut medalie de bronz la recepţie şi s-a clasat pe locul V la transmitere şi morse runner
Matei Moscaliuc s-a clasat pe locul VI la toate probele.
Sportivii suceveni fac parte din lotul naţional care îm perioada 1-5 mai 2013 va participa la Sokobanja în Serbia la “Cupa Mondială” de telegrafie viteză.